Pytanie Rozwiązane

Dlaczego warto przepraszać

Ocena: 5/5

Umiejętność przepraszania ma niebagatelne znaczenie dla budowania relacji. Stosunek do tego słowa oznacza to, jak czujemy się ze sobą, czy potrafimy przyznać się do błędu, czy wolimy nosić maskę nieomylnego.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto przepraszać”…

Moc słowa przepraszam

Przeprosiny mają magiczną moc jedynie wtedy, gdy słowa lub czyny płyną prosto z serca i wyrażają prawdziwą skruchę. To słowo jest oznaką uświadomienia sobie swoich błędów oraz przyznania się do winy przed innymi. Najczęściej przyznajemy się do błędu, możemy dodatkowo powiedzieć za co i dlaczego tak się stało.

Za co można przepraszać

Słowo „przepraszam” zarezerwowane jest dla sytuacji, w którym dominującą emocją jest poczucie winy z naszej strony, kiedy zrobiliśmy lub powiedzieliśmy coś, co mogło sprawić przykrość lub zadać ból drugiej osobie. Przepraszamy na czyny, słowa oraz zachowania względem drugiej osoby.

Jak przeprosić za pomyłkę

Tu wystarczy powiedzieć: „Przepraszam, trochę tu głośno i nie dosłyszałam”. W każdym przypadku, dotyczącym delikatnej kwestii nazwisk, warto zachować takt i umiar, przeprosić jak najszybciej i jak najkrócej, aby niepotrzebnie nie rozdmuchiwać sprawy. Nieporozumienie nie zawsze jest zawinione tylko przez jedną ze stron.