Pytanie Rozwiązane

Dojrzewanie dziewczynek w wieku 8 lat

Ocena: 5/5

skoku pokwitaniowego, czyli nagłego wzrostu. Pojawia się on u dziewczynek pomiędzy 8 a 13 rokiem życia. Skok pokwitaniowy charakteryzuje się widoczną zmianą wzrostu oraz masy ciała. W okresie dojrzewania dziewczynkom zaokrąglają się biodra, a piersi zaczynają rosnąć i zmieniają kształt.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Dojrzewanie dziewczynek w wieku 8 lat”…

Objawy rośnięcia biustu u dziewczynek

Proces powiększania się gruczołów piersiowych zaczyna się około 9. roku życia. Rozwój piersi sprawia, że sutki stają się bardziej widoczne i uniesione, a ich barwa się zmienia. Odkładająca się tkanka tłuszczowa zamienia się w piersi, przez co może pojawić się bolesność w tym miejscu.

Etapy dojrzewania u dziewczynek

Fizjologicznie dziewczynki rozpoczynają dojrzewanie płciowe w 8. roku życia. Kolejne etapy pokwitania to: powiększanie gruczołów piersiowych (brodawki przybierają ciemnoróżowe zabarwienie, pierś i brodawka są uniesione, czasami bolesne), pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego.

Pierwsze włosy łonowe u dziewczynki

W fazie pokwitania właściwego, między 10., a 16. rokiem życia, zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe, powiększają się. Pubarche, czyli pojawienie się owłosienia łonowego, następuje około 2 lata po rozpoczęciu rozwoju piersi. W tym czasie można zauważyć także owłosienie pod pachami.