Pytanie Rozwiązane

Gdzie dokładnie boli serce

Ocena: 5/5

Ból serca często jest utożsamiany z bólem w klatce piersiowej, zwłaszcza z tym po jej lewej stronie. Natomiast serce leży pośrodku klatki piersiowej, tuż za mostkiem, z związku z tym ból w tej okolicy zwykle będzie dotyczył serca (choć może także i innych narządów).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie dokładnie boli serce”…

Ból w okolicy serca i lewego ramienia

W przebiegu zawału serca dochodzi do znacznego nasilenia bólów i długotrwałego utrzymywania się bólów gniotących dławicowych za mostkiem, często promieniujących do żuchwy i lewego barku. Pacjenci opisują ból w zawale serca jako piekący, gniotący lub uciskający.

Gdzie jest serce

Leży niemal w centrum – tak zwanym śródpiersiu, jednak 2/3 tego organu usytuowane są po lewej stronie klatki piersiowej. Serce człowieka od lewej i prawej strony sąsiaduje z płucami. U dołu znajduje się przepona, a z tyłu kręgosłup. Z kolei od przodu jest mostek i chrząstki żebrowe, stanowiące ochronną tarczę serca.

Nerwobóle po lewej stronie klatki piersiowej

Jeśli występują nerwobóle w klatce piersiowej po lewej stronie, to ból zazwyczaj jest ostry, może nasilać się przy palpacji i głębokim oddychaniu. Jeżeli występuje jednostronnie, to przyczyną może być półpasiec (obustronny ból występuje raczej przy zmianach w kręgosłupie).

Kłujący ból serca

przepukliny rozworu przełykowego lub przepony – chorzy doświadczająca piekąco-kłującego bólu w sercu, przejedzenia się – przepełniony jedzeniem żołądek powoduje ucisk przepony, która nie ma miejsca aby się rozkurczyć.