Pytanie Rozwiązane

Gdzie nocują sikorki

Ocena: 5/5

Pierwsza rzecz, jaką muszą zrobić, to znaleźć odpowiednie schronienie. Dlatego wiele z nich śpi sobie w dziuplach lub budkach.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie nocują sikorki”…

Naturalny wróg sikorki

Sikorka to wbrew pozorom wcale nie mały sympatyczny ptaszek, a krwiożercza bestia. Potrafi nieźle narozrabiać i zrobić krzywdę innym zwierzętom, np. nietoperzom. Wpada do jaskiń, w których hibernują nietoperze i brutalnie wydłubuje im oczy – mówiła Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zwyczaje sikorek

Młode sikorki są niezwykle żarłoczne i domagają się od rodziców ciągłych dostaw pokarmu. W okresie wychowu młodych, który trwa ok. 3 tygodnie, oboje rodzice bardzo intensywnie polują, przynosząc pokarm 300-650 razy. Prawdopodobnie nie będzie to jedyny lęg w tym roku, gdyż sikory bogatki wyprowadzają dwa lęgi w roku.

Jak długo żyją sikorki

Sikorki są stosunkowo jak na ptaki długowieczne. Udało się dowieść, że przeżywają do 15 lat.

Gdzie mieszkają sikorki

Zwykle wybierają wykute przez dzięcioły dziuple, odpowiedniej szerokości szczeliny w pniach drzew lub opuszczone gniazda innych ptaków, ale równie chętnie zasiedlają wykonane przez człowieka budki lęgowe (których średnica otworu wynosi ok.

Gdzie śpią ptaki

Nocują najczęściej w dziuplach albo słupkach ogrodzeniowych. Te skrytki są bezpieczne i chronią ptaki przed groźnymi drapieżnikami – mówi dyrektor warszawskiego zoo.

Rodzaje sikorek

Sikorka bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, czarnogłówka i sikora uboga – sześć gatunków zaliczanych do sikor żyjących w naszym kraju regularnie w czasie jesiennych przelotów odwiedza nasze ogrody.