Pytanie Rozwiązane

Gdzie rosną storczyki

Ocena: 5/5

Storczykowate są rodziną kosmopolityczną, występującą na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. Największe zróżnicowanie gatunkowe storczyków występuje w strefie międzyzwrotnikowej, a zwłaszcza w tropikach na kontynentach amerykańskich i w Azji południowo-wschodniej po Nową Gwineę.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie rosną storczyki”…

Gdzie rosną storczyki w Polsce

Rozmieszczenie storczyków w Polsce nie jest równomierne. Generalnie możemy wyróżnić trzy regiony, gdzie jest ich więcej – to północna Polska, Wyżyny Południowopolskie i góry (w równiej mierze Sudety co Karpaty).

Czy storczyk to pasożyt

Te zadziwiająco ubarwione rośliny w znacznej większości wywodzą się z lasów tropikalnych, gdzie często żyją na drzewach. Storczyki nie są jednak pasożytami. To epifity, które korzystają z substancji odżywczych zgromadzonych w zagłębieniach porowatej kory starych drzew.

Polskie storczyki dziko rosnące

Z murawami kserotermicznymi związane są dwulistnik muszy, storczyki: kukawka, drobnokwiatowy i purpurowy. Wiele gatunków – choćby storczyki: samiczy, cuchnący i błotny, stoplamek bzowy, storczyca kulista, gółka długoostrogowa czy kręczynka jesienna – preferuje łąki i pastwiska.

Na jakich drzewach rosną storczyki

Gdzie rosną storczyki falenopsisy i cymbidia? Prawie połowa wszystkich storczyków z rodzaju falenopsis to epifity, czyli rośliny żyjące w środowisku naturalnym na korze drzew! Bardzo podobnie jest w przypadku Cymbidium – jak falenopsisy, w większości porastają drzewa a rzadziej stanowiska naziemne.

Skąd pochodzą storczyki

Skąd pochodzą storczyki? Najpiękniejsze storczyki pochodzą z południowo-wschodniej Azji, gdzie rosną od Himalajów po Archipelag Malajski (rodzaje: Paphiopedilum, Cymbidium, Dendrobium, Phalaenopsis, Vanda) oraz z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej (Cattleya).

Ile lat rośnie storczyk

Mają zazwyczaj 12-18 cm długości, ale niektóre hybrydy mogą rosnąć o wiele dłuższe. Kwiaty utrzymują się długo, 3-4 miesiące. Zwykle storczyki te kupujemy w niewielkich (12 cm), przezroczystych doniczkach. To jest idealny rozmiar dla pojedynczego okazu i storczyk może w niej rosnąć 12-18 miesięcy.