Pytanie Rozwiązane

Gdzie rosną trufle w polsce

Ocena: 5/5

W Polsce biała nie występuje, ale najczęściej można znaleźć letnią, na którą trafiano w Borach Tucholskich czy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a także zimową, wielkozarodnikową, wgłębioną i białawą. – tłumaczyła w rozmowie z „Wyborczą” dr hab. Marta Wrzosek, była prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie rosną trufle w polsce”…

Najdroższa trufla

Rekordowo małą białą truflę sprzedano za wyjątkowo wysoką sumę podczas aukcji we włoskim regionie Marche – podały lokalne media. Okaz ten waży zaledwie 0,07 grama, a jego cena wyniosła 140 euro, czyli 2 miliony euro za kilogram.

Uprawa trufli w Polsce

Pierwsza polska plantacja trufli została założona na terenie Lubelszczyzny 7 lat (2009) temu. Oprócz niej powstała druga, jednak z uwagi na bezpieczeństwo badań naukowych naukowcy nie ujawniają miejsca uprawy. Trufla owocuje po 7, a nawet po 10 latach, jest to zatem długi okres oczekiwania na plon.

Gdzie rosną trufle

Trufle są domeną Morza Śródziemnomorskiego, głównie Francji, Włoch i Hiszpanii. W Polsce trufle występują na niewielu stanowiskach. W naszych rodzimych lasach znaleźć możemy głównie truflę letnią, zimową, wielkozarodnikową, wglębioną i białawą.

Jak rozpoznać trufle

Trufle mają wyjątkową cechę, która odróżnia je od innych popularnych grzybów. Rosną pod ziemią (na głębokości 10-20 cm), co jest wynikiem adaptacji do warunków środowiskowych, bowiem lepiej znoszą suszę. Ich podziemne owocniki posiadają postać bulwy pokrytej grubymi brodawkami.

Trufle cena

Ich cena waha się od 100 zł za 100 g do nawet 30 tys. zł za kilogram.

Jak smakują trufle

Jak smakuje trufla? … Lotne związki organiczne nadają tym grzybom specyficzny aromat i smak, opisywany najczęściej jako ziemisty, piżmowy czy cierpki. Niektóre źródła donoszą, że czarną truflę charakteryzuje zapach mokrego lasu, korzenny i orzecha laskowego, natomiast truflę białą – czosnkowy z nutą serową.