Pytanie Rozwiązane

Gdzie rośnie czosnek niedźwiedzi

Ocena: 5/5

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum L.) – gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych. Rośnie dziko w runie wilgotnych lasów liściastych, często w postaci rozległych łanów. Występuje na terenie Europy, na wschodzie po Ural i Kaukaz, w Europie jest też uprawiany.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie rośnie czosnek niedźwiedzi”…

Czosnek niedźwiedzi uprawa

Uprawa czosnku niedźwiedziego w ogrodzie wymaga zapewnienia stanowiska półcienistego lub cienistego (najlepiej pod drzewami liściastymi) oraz próchniczej, przepuszczalnej, żyznej i stale lekko wilgotnej gleby o odczynie lekko kwaśnym. Czosnek niedźwiedzi wymaga podlewania, szczególnie w okresie wiosennym.

Czosnek niedźwiedzi gdzie rośnie w Polsce

Czosnek niedźwiedzi rośnie dziko w Europie i Azji. W Polsce pierwsze liście czosnku niedźwiedziego możemy zauważyć już na początku wiosny. Roślina występuje w Bieszczadach, Puszczy Kampinoskiej czy w Puszczy Białowieskiej.

Gdzie rośnie czosnek niedźwiedzi na Podkarpaciu

Znam dwa takie parki na Podkarpaciu – Wzdów i Dukla – gdzie czosnek stanowi 99% roślinności.

Czosnek niedźwiedzi w doniczce

Czosnek niedźwiedzi można sadzić też w doniczkach wypełnionych zwykłą ziemią do kwiatów z dodatkiem 1/3 objętości drobnego żwirku (takie rozluźnienie ziemi zapobiega gniciu cebul czosnku). Doniczki z czosnkiem niedźwiedzim najlepiej ustawić przy parapecie okna od strony północnej.

Czy czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną

czosnek niedźwiedzi od 2004 roku objęty został częściową ochroną gatunkową, a od 2006 roku figuruje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Oznacza to, że nie można go zrywać w warunkach naturalnych.

Czosnek niedźwiedzi kiedy rośnie

Czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma on formy ząbków, lecz liści, które wyrastają w kwietniu i w maju, czasami nawet wcześniej. Kwiaty pojawiają się jednak dopiero w połowie maja i w czerwcu. Zebrane są w białe kuliste kwiatostany, za młodu okryte błoniastą pokrywą.