Pytanie Rozwiązane

Gdzie rośnie żurawina

Ocena: 5/5

Rośliny te uprawia się w północnych stanach – Wisconsin, Massachusetts, New Jersey, Oregon i Waszyngton – gdzie istnieją idealne warunki dla ich wzrostu: ziemia jest kwaśna, torfowa. Oprócz tego duże plantacje żurawiny istnieją w Kanadzie, a w Europie największymi producentami są Litwa i Białoruś.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie rośnie żurawina”…

Gdzie rośnie żurawina w Polsce

Występuje w krajach północnej i środkowej Europy, północnej Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce jest dość częsty na całym niżu, aż po Podkarpacie. Dość częsty jest także w Sudetach, natomiast w Karpatach jest rzadszy.

Czy w Polsce rośnie żurawina

W stanie dzikim w Polsce rośnie żurawina błotna (o owocach o średnicy do 8 mm), a odmianą uprawianą w ogrodach jest zwykle żurawina wielkoowocowa (średnica owocu do 20 mm). Żurawina przywędrowała do nas z Ameryki Północnej, gdzie jej wieloowocowe odmiany rosły w stanie dzikim.

Jak wygląda krzew żurawiny

Żurawina jest zimozieloną krzewinką o liściach skórzastych, owalnych, barwy jasnozielonej do ciemnozielonej. Liście żyją 2-3 lata, jesienią przebarwiają się na czerwono, a następnej wiosny znów są zielone. Korzenie są cienkie, liczne i krótkie, pozbawione włośników.

Czy żurawina rośnie w lesie

Żurawina płoży się poziomo przy ziemi i nie ma pędów pionowych. W naturalnym środowisku najczęściej rośnie na bagnach torfowych. … 20-30 cm), o lekko zdrewniałych pędach. Rośnie w lasach sosnowych i mieszanych umiarkowanie suchych – dlatego możemy często znaleźć borówki podczas spacerów po lesie.

Jak uprawiać żurawinę w ogródku

Żurawinę najlepiej sadzić wczesną wiosną. Kupione sadzonki rozmieszczamy co 20-30 cm. Bardzo wskazane będzie wcześniejsze wyłożenie podłoża kwaśną korą, trocinami albo gruboziarnistym piaskiem. Można także ułożyć ciemną folię ogrodniczą z małymi otworkami, żeby zapobiegać szybkiemu przesuszaniu się gleby.

Jak kwitnie żurawina

Drobne, eliptyczne liście żurawiny mają podwinięte brzegi i są zielone, błyszczące, zimotrwałe. Jesienią wyraźnie ciemnieją i przybierają brunatny kolor. Żurawina kwitnie w czerwcu i lipcu i ma liczne, drobne kwiaty barwy biało-różowej. Roślina wytwarza pąki kwiatowe na początku sierpniu.

Żurawina na balkonie

Na balkonie. Żurawinę można uprawiać w pojemniku o głębokości 20 cm. Przewieszające się pędy cały rok wyglądają bardzo malowniczo. Na zimę pojemnik okrywamy lub dołujemy w ogrodzie.