Pytanie Rozwiązane

Gdzie się znajduje trzustka

Ocena: 5/5

Trzustka zlokalizowana jest w tylnej części jamy brzusznej, mniej więcej na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Rozpoznanie, gdzie boli trzustka, nie należy do kwestii najtrudniejszych. Ból trzustki bowiem objawia się dolegliwościami występującymi w obrębie nadbrzusza.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie się znajduje trzustka”…

Jak daje znać chora trzustka

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki to m.in. częste bóle brzucha (ból w nadbrzuszu), wymioty, wzdęcia, biegunka, utrata masy ciała. Ostre zapalenie trzustki charakteryzuje się nagłym, bardzo silnym bólem w nadbrzuszu; mogą wystąpić: gorączka, nudności, wymioty, tachykardia.

Gdzie boli trzustka

Ból trzustki bardzo często ma związek z ostrym zapaleniem trzustki (OZT). W przebiegu tej choroby pojawia się nagle ból brzucha, który jest bardzo silny, zlokalizowany jest w nadbrzuszu lub w lewym górnym kwadrancie brzucha, często obecne też są nudności i wymioty oraz gorączka.

Po której stronie jest wątroba i trzustka

Wątroba położona jest w górnej części jamy brzusznej, pod prawym żebrem. Ten duży organ leży pod przeponą, a od tyłu graniczy z żołądkiem oraz jelitami. Część wątroby sięga aż do lewego podżebrza.

Przeciążona trzustka objawy

OZT – Ostre Zapalenie trzustki – Najczęściej ostre zapalenie trzustki pojawia się jako skutek nadmiernego spożycia alkoholu lub w wyniku kamicy żółciowej. Objawy zapalenia trzustki to ostry ból w nadbrzuszu, biegunka, wymioty, nudności, wzmożone pragnienie i przyśpieszone bicie serca.

Jak boli trzustka

Ból trzustki jest dosyć charakterystyczny. Trzustka położona jest pod lewym żebrem, dlatego ból trzustki usytuowany jest właśnie tam, chociaż często promieniuje do kręgosłupa, przeszywając część pleców. Ból trzustki zazwyczaj jest dotkliwy, z typowym uczuciem „opasywania” ciasną obręczą całego nadbrzusza.