Pytanie Rozwiązane

Gdzie występuje siarka w polsce

Ocena: 5/5

W Polsce złoża siarki w stanie rodzimym występują w okolicach Tarnobrzega (Piaseczno, Machów, Jeziórko oraz Osiek), na południe od Szydłowa, w rejonie Staszowa (Grzybów) oraz koło Lubaczowa (Horyniec-Zdrój, Basznia).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie występuje siarka w polsce”…

Kiedy powstała siarka w Polsce

Tworzy kryształy w kształcie tabliczek lub podwójnych piramid, skupienia zbite i nacieki. Siarka powstała w trzeciorzędzie.

Właściwości chemiczne siarki

Siarka jest pierwiastkiem II-, IV- i VI-wartościowym, występującym na stopniach utlenienia: -2, +2, +4 i +6. Po ogrzaniu siarka spala się dając dwutlenek siarki SO2. Łatwo reaguje z fluorem, chlorem oraz powoli z niektórymi metalami szlachetnymi (miedzą, srebrem i rtęcią) tworząc siarczki.

Zastosowanie siarki w przemyśle

Około 90% siarki przetwarzane jest w kwas siarkowy (VI), który ma bardzo duże znaczenie dla światowej gospodarki. Kwas ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji nawozów fosforowych i procesie ługownia rud. Siarka jest składnikiem nawozów mineralnych, w tym siarczanu (VI) wapnia.

Ciekawostki o siarce

Jest najlepszym panaceum na trądzik i przetłuszczanie się włosów, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie. Siarka jest również podstawowym składnikiem keratyny-białka skóry włosów i paznokci praz kolagenu warunkującego prawidłowy ich stan, wygląd i elastyczność.

Siarka zapach

Siarkowodór (sulfan), H2S – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorków kowalencyjnych, połączenie siarki i wodoru. W warunkach normalnych jest to bezbarwny, palny gaz, którego silny, charakterystyczny zapach zgniłych jaj jest wyczuwalny w bardzo niewielkich stężeniach.