Pytanie Rozwiązane

Gdzie zimują bociany

Ocena: 5/5

Bocian biały podejmuje co roku dalekie wędrówki, zimując w Afryce, od tropikalnej Afryki Subsaharyjskiej po Republikę Południowej Afryki na południu lub na subkontynencie indyjskim (podgatunek azjatycki).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Gdzie zimują bociany”…

Ile bociany lecą do ciepłych krajów

Przelot do ciepłych krajów potrwa dwa miesiące – dodaje przyrodnik. Dziennie ptaki przelatują 200-300 km w ciągu ośmiu-dziesięciu godzin. W stadach lecą bociany białe, czarne lecą pojedynczo. Ich trasa wiedzie między innymi przez Turcję i Bliski Wschód.

Dlaczego bociany wracają do Polski

Bociany wiedzą, że nie będą w stanie odchować tam młodych, dlatego każdego roku na wiosnę wracają do swoich miejsc lęgowych, na których jest w tym czasie dostateczna ilość pokarmu. … Według naukowców jedną z przyczyn migracji bocianów jest zlodowacenie, które w przeszłości występowało na terenach lęgowych ptaków.

Jak długo bociany lecą do Afryki wikipedia

Ich powrót trwa znacznie krócej, bo niespełna sześć tygodni. Głównym powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda. Przyrodnik zwrócił uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. _ Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do około trzech lat.

Gdzie odlatują bociany

Ptakom nie przeszkadza niska temperatura, gdyż są na nią odporne. Problem pojawia się w momencie opadów śniegu. Wówczas zamarznięta, przykryta śniegiem ziemia uniemożliwia im żerowanie. Bociany aby przetrwać ten niesprzyjający okres lecą do Afryki, gdzie w czasie zimy mają dostatecznie dużo pokarmu.

Co robią bociany w Afryce

Otóż w Afryce w okresie letnim panują susze, w skutek których latem występuje niedobór pożywienia. Bociany wiedzą, że nie będą w stanie odchować tam młodych, dlatego każdego roku na wiosnę wracają do swoich miejsc lęgowych, na których jest w tym czasie dostateczna ilość pokarmu.

Ile kilometrów pokonują bociany

Podczas wędrówki przez Europę ptaki pokonują przeciętnie 150-200 km dziennie, z prędkością ok. 45 km/godzinę, ale zdarzają się przeloty na dwukrotnie dłuższych dystansach. Bociany lecą zwykle na wysokości 1000- 2500 m.