Pytanie Rozwiązane

Grypa to wirus czy bakteria

Ocena: 5/5

Grypa to zespół objawów klinicznych, które mają związek z ostrym zakażeniem układu oddechowego. Chorobę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Z kolei wirusy dzielą się na trzy rodzaje: typu A, typu B oraz typu C1.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Grypa to wirus czy bakteria”…

Przyczyny grypy

Przyczyną zachorowania na grypę są wirusy. U ludzi, zakażenie wywołują wirusy typu: A, B i C. Wirus grypy typu A dodatkowo występuje w formie różnych podtypów, m.in. H1N1 i H1N2.

Jak leczyć grypę

Leczenie grypy polega na łagodzeniu występujących uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Obniżać wysoką gorączkę oraz zmniejszać bóle głowy i mięśni można środkami o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, np. paracetamolem.

Objawy grypy

Grypa objawia się wysoką gorączką (ponad 38⁰C), przy której mogą wystąpić dreszcze. Poza objawami ogólnymi grypy pacjenci zgłaszają również ból gardła i towarzyszący mu suchy, męczący kaszel. Pacjenci często mówią też o zatkanym nosie, natomiast jeśli katar występuje, nie jest zbyt intensywny.

Przeziębienie a grypa

Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Chorobę powodują bardzo liczne wirusy (najczęściej tzw. rynowirusy). Grypa to choroba o ostrym przebiegu spowodowana zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy.