Pytanie Rozwiązane

Hydroksyzyna czy uzależnia

Ocena: 5/5

Hydroksyzyna należy do leków przeciwhistaminowych, które penetrując do ośrodkowego układu nerwowego wywołują uspokojenie oraz działają nasennie. Ten mechanizm działania nie jest związany ze znaczącym ryzykiem wystąpienia uzależnienia, stąd też nie można tutaj mówić o efekcie wprost zależnym od dawki.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Hydroksyzyna czy uzależnia”…

Czy hydroksyzyna to psychotrop

Hydroksyzyna to organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwalergicznym – należy do grupy antyhistaminików I generacji. Poza tym, ponieważ wpływa na receptory serotoniny, ma właściwości uspokajające i przeciwlękowe. Ponieważ należy do grupy leków psychotropowych, to w Polsce dostępna jest tylko na receptę.

Hydroxyzinum Nerwica lękowa

Hydroxyzinum PPH to tabletki, które wskazane są w objawowym leczeniu lęku u osób dorosłych oraz świądu. Zawarta w preparacie hydroksyzyna wykazuje działanie uspokajające, nasenne oraz przeciwhistaminowe. W stanach lękowych substancja czynna łagodzi niepokój, uczucie zagrożenia oraz zmniejsza napięcie mięśniowe.

Czy hydroksyzyna jest bezpieczna

Przedawkowanie hydroksyzyny może doprowadzić do wymiotów, tachykardii (częstoskurczu), gorączki, senności, nadmiernego uspokojenia, zaburzenia koordynacji ruchów, świadomości i oddychania. Inne możliwe reakcje to drgawki, splątanie i omamy, a także zaburzenia akcji serca czy zapaść krążeniowa.