Pytanie Rozwiązane

Ile lat mają bohaterowie Kamieni na szaniec?

Ocena: 5/5

Chłopcy dopiero co ukończyli liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Chcieli cieszyć się urokami młodości i lata. Mieli zaledwie po osiemnaście lat. Niestety nie udało im się to do końca, co opisuje książka „Kamienie na szaniec”.

Kiedy urodzili się bohaterowie Kamieni na szaniec?

Kamienie na szaniec” – Aleksander Kamiński – Bohaterowie

Głównymi bohaterami dzieła Aleksandra Kamińskiego są Alek, Rudy i Zośka. Alek – Aleksy Dawidowski urodził się trzeciego listopada 1920 roku, zmarł trzydziestego marca 1943.

Kim są bohaterowie Kamieni na szaniec?

KIM BYLI BOHATEROWIE? Bohaterowie tej książki to przede wszystkim Rudy-Jan Bytnar, Zośka-Tadeusz Zawadzki oraz Alek-Maciej Aleksy Dawidowski. Poznajemy ich, gdy dopiero wchodzą w życie. Inteligentni, zdolni, ambitni, planowali podbić świat.

W jakich latach toczy się akcja książki Kamienie na szaniec?

Akcja utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” rozpoczyna się w czerwcu 1939 roku i trwa ponad trzy lata – do 20 sierpnia 1943 roku.

Kto umarł w Kamienie na szaniec?

20 sierpnia 1943. W akcji na strażnicę niemiecką w Sieczychach koło Wyszkowa poległ w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 Tadeusz Zawadzki „Zośka”, harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Tadeusz Zawadzki urodził się w Warszawie w 1921 roku.

W którym roku bohaterowie Kamieni na szaniec zdali maturę?

Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” (w pierwszym podziemnym wydaniu dla zachowania tajemnicy konspiracji jako Wojtek), Tadeusz Zawadzki „Zośka” (w pierwszym podziemnym wydaniu jako Staśka) i Jan Bytnar „Rudy” (w pierwszym podziemnym wydaniu jako Czarny). Wszyscy zdali maturę w Liceum im. Stefana Batorego wiosną 1939.

Skąd pochodzili bohaterowie Kamieni na szaniec?

Oprócz szkoły, Alka i Zośkę ukształtowało również harcerstwo oraz dom rodzinny. Bohaterowie Kamieni na szaniec pochodzili z inteligenckich rodzin z patriotycznymi tradycjami. Ojciec Alka był działaczem społecznym, za co został rozstrzelany przez Niemców.

W jakim środowisku dorastali bohaterowie Kamieni na szaniec?

Cała trójka chodziła do jednego z najbardziej znanych warszawskich gimnazjów imienia Batorego. Ta szkoła stwarzała solidne warunki do rozwoju tak własnej osobowości, jak i intelektualnych potrzeb młodego człowieka. Już sam fakt przynależności do tak prestiżowej placówki dawał poczucie intelektualnej elitarności.

W jakich okolicznościach powstały Kamienie na szaniec?

Zośka bardzo przeżył śmierć Rudego i Alka, nie mógł tego zaakceptować. Za poradą ojca zaczął spisywać wspomnienia z życia w konspiracji. W ten sposób powstał pamiętnik opisujący losy warszawskiej młodzieży. Za namową Zośki, powieści Aleksandra Kamińskiego został nadany tytuł „Kamienie na szaniec”.

Kto jest główny bohater Kamieni na szaniec?

Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele – członkowie Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów Jan Bytnar ps. „Rudy”, Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka” oraz Aleksy Dawidowski ps. „Alek”.

Dodaj komentarz