Pytanie Rozwiązane

Ile lat można jeździć na oponach w Niemczech?

Ocena: 5/5

Ale ile może mieć opona na zimę lat w Niemczech? Zalecenia TÜV mówią o tym, że maksymalnie warto używać ogumienie zimowe sześć lat. Chociaż warto pamiętać, że wiek opony nie musi wcale wpływać na głębokość bieżnika.

Jak stara może być opona w Niemczech?

Dopuszczany wiek opon określają odpowiednie normy prawne, a w przypadku Polski jest to norma PN-C94300-7. Co ciekawe, w jeśli chodzi o. Niemcy, za nowe uznaje się nawet 5-lenie opony, oczywiście jeśli przechowywane były w odpowiednich warunkach.

Kiedy trzeba zmienić opony w Niemczech?

W Niemczech w roku 2000 weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu drogowego o obowiązku jazdy na zimowych oponach. Obowiązuje teraz zasada „od O do O”, czyli od października (Oktober) do Wielkanocy (Ostern). Opony używane zimą w Niemczech muszą mieć symbole: M+S, M.S. lub M&S.

Czy można jezdzic na 15 letnich oponach?

Okres użytkowania ogumienia nie powinien przekraczać 10 lat, nawet jeśli guma wydaje się w dobrym stanie, a bieżnik ma jeszcze rowki o dużej głębokości – przepisy wymagają zaledwie 1,6 mm, ale zaleca się wymianę przy 3-4 mm, ze względu na zachowanie na mokrej jezdni.

Jak długo można eksploatować opony?

Obecnie przyjmuje się, że opony zachowują swoje właściwości do 10 lat od daty produkcji, oczywiście zakładając, że były odpowiednio konserwowane oraz przechowywane.

Czy można jeździć na oponach zimowych latem w Niemczech?

Niemiecki kodeks drogowy nie przewiduje kar za jazdę latem na oponach zimowych, ale każdy kierowca musi wiedzieć, że opony zimowe wykonane są z miękkiego materiału, dzięki czemu zapewniają przyczepność na drogach zimą.

Ile lat mogą mieć opony w Polsce?

Obowiązuje reguła: jeżeli opony mają więcej niż dziesięć lat, należy je wymienić. Nie zawsze jednak zaleca się przestrzeganie tego dziesięcioletniego terminu. Opony mogą starzeć się szybciej. Jeżeli na opony często działają wysokie temperatury i promieniowanie UV, szybciej stają się porowate.

Czy można jeździć na oponach całorocznych w Niemczech?

Dopiero w 2010 roku doszło do uregulowania prawa. Od tego czasu niemieckie przepisy drogowe zakładają tzw. sytuacyjny obowiązek jazdy na oponach z oznaczeniem M+S (Mud and Snow) w warunkach zimowych. Uwzględnia to zarówno ogumienie sezonowe, jak i opony całoroczne w Niemczech.

Ile lat można jeździć na oponach zimowych?

Jak już wiemy, nie powinno się montować opon starszych, niż 10 lat od daty produkcji. Jeśli kierowca przejeżdża rocznie mniej więcej ten sam przebieg (np. pomiędzy 15 a 20 tys. km), może po każdym zakończonym sezonie zimowym mierzyć wysokość bieżnika.

Kiedy w Polsce zmieniamy opony na zimowe?

Obowiązek opon zimowych w Polsce

Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale są zalecane od 1 listopada do 1 kwietnia. Ustawa o oponach zimowych nie istnieje. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. W Polsce zabronione jest stosowanie opon z kolcami.

Dodaj komentarz