Spis Treści
Glejak wielopostaciowy należy do pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego o bardzo dużym stopniu złośliwości. Czas przeżycia od rozpoznania u większości chorych wynosi jedynie kilkanaście miesięcy, a mediana przeżycia około 12 miesięcy. Jedynie 3–8% chorych żyje dłużej niż 3 lata.
Jak wygląda ostatnie stadium glejaka?
U chorych na glejaka wielopostaciowego ostatnie stadium choroby objawia się w postaci obrzęku mózgu oraz utraty zdolności mówienia, liczenia czy czytania. Jest to bardzo trudny okres dla pacjentów i ich najbliższych.
Kto choruje na glejaka?
Z glejakami zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Guzy bardzo szybko rosną i zajmują okoliczne tkanki. Największe szanse na przeżycie mają pacjenci z guzami I stopnia, u których objawy glejaka mózgu nie są tak uporczywe, jak w zaawansowanych stadiach.
Czy z glejaka można się wyleczyc?
Nic bardziej mylnego. Możliwe stało się wyleczenie pacjenta praktycznie z każdego nowotworu, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Chorobę nowotworową leczy się niezwykle trudno, ze względu na ogromne zróżnicowanie przypadków i często występującą zbyt późną diagnostykę prewencyjną.
Czy ktoś przeżył z glejakiem 4 stopnia?
Najgorsze rokowania dotyczą osób, u których stwierdzono glejaka IV stopnia – średnio przeżywają oni około 14 miesięcy, przy podjętym leczeniu operacyjnym, radioterapii i chemioterapii. Jednak im niższy stopień złośliwości nowotworu, tym rokowania są lepsze.
Czy da się wyleczyć glejaka wielopostaciowego?
W takiej sytuacji istnieją niestety duże szanse na to, że w tkance mózgu pozostaną jakieś komórki nowotworowe i po jakimś czasie dojdzie do wznowy nowotworu. Możliwości leczenia są wtedy mocno ograniczone. Nie ma obecnie metody skutecznego leczenia glejaka mózgu, takiej która prowadziłaby do wyleczenia pacjenta.
Jak wygląda glejak mózgu?
Bóle i zawroty głowy, podwójne widzenie, zaburzenia świadomości, otępienie i dezorientacja to charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na glejaka. To złośliwa postać nowotworu mózgu rozwijającego się w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Jak postępuje glejak?
Glejak wielopostaciowy ma najbardziej agresywny przebieg – rośnie bardzo szybko, nacieka i niszczy przylegające tkanki. Choroba postępuje niezwykle szybko. Mimo postępu technik zabiegowych, radioterapii i chemioterapii, nie ma skutecznej metody leczenia.
Jak długo trwa faza terminalna?
Penson jest zdania, że terminalna faza choroby trwa około 3 miesięcy4. A. Zapaśnik i Z. Żylicz sądzą natomiast, że wyraźne i nieodwracalne pogorszenie stanu zdrowia chorego trwa nie dłużej niż 4 -6 tygodni5.
Czym objawia się glejak?
Glejak – objawy
Można wyróżnić ogólne objawy glejaka, które pojawiają się niemal za każdym razem, gdy guz jest na tyle masywny, że zwiększa się ciśnienie wewnątrzczaszkowe. Są to: bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, brak koncentracji, zaburzenia pamięci i otępienie, a niekiedy również epizody padaczkowe.