Pytanie Rozwiązane

Ile trwa ruski rok

Ocena: 5/5

etymologia: (1.1) Od wyrażenia ruski miesiąc, w którym miesiąc oznacza czas dłuższy niż kalendarzowy miesiąc, stąd ruski rok ma oznaczać bardzo długi okres. W kalendarzu juliańskim, stosowanym w rosyjskim kościele prawosławnym, miesiące kończą się o 12 dni później.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Ile trwa ruski rok”…

Skąd się wzięło powiedzenie raz na ruski rok

etymologia: od wyrażenia ruski miesiąc, w którym miesiąc oznacza czas dłuższy niż kalendarzowy miesiąc, stąd ruski rok ma oznaczać bardzo długi okres. … słowacki: (1.1) raz za uhorský rok.

Raz na ruski rok co to znaczy

od wyrażenia ruski miesiąc, w którym miesiąc oznacza czas dłuższy niż kalendarzowy miesiąc, stąd ruski rok ma oznaczać bardzo długi okres. tłumaczenia: angielski: (1.1) once in a blue moon. czeski: (1.1) jednou za uherský rok.

Ruski rok powiedzenie

(1.1) Od wyrażenia ruski miesiąc, w którym miesiąc oznacza czas dłuższy niż kalendarzowy miesiąc, stąd ruski rok ma oznaczać bardzo długi okres. W kalendarzu juliańskim, stosowanym w rosyjskim kościele prawosławnym, miesiące kończą się o 12 dni później.

Raz na ruski miesiąc

etymologia: od wyrażenia ruski miesiąc, w którym miesiąc oznacza czas dłuższy niż kalendarzowy miesiąc, stąd ruski rok ma oznaczać bardzo długi okres. tłumaczenia: angielski: (1.1) once in a blue moon.

Raz na ruski rok synonimy

Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne do wyrażenia raz na ruski rok ruski miesiąc to: raz na sto lat, … .

Ruski miesiąc

Z tego względu określenie ruski miesiąc (przypominam, że człon ruski odnosił się do Rusi) weszło z biegiem lat do polszczyzny potocznej (a później ogólnej) i zaczęło przenośnie nazywać 'czas wyjątkowo długi, czas, który się dłuży, coś, co trwa bardzo długo’.