Pytanie Rozwiązane

Ile wzrośnie oprocentowanie kredytu?

Ocena: 5/5

stawka WIBOR 6M powinna wzrosnąć do około 6,4 proc. Do tego trzeba dodać jeszcze marżę banku. Biorąc pod uwagę, że we wrześniu 2021 r. średnia marża wynosiła 2,3 proc., to oprocentowanie kredytu może wynosić aż 8,7 proc.

Co oznacza wzrost stopy procentowej dla kredytu?

Żeby zahamować drastyczny wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Kiedy rosną stopy procentowe, rośnie cena pieniądza, zatem bank centralny pożycza pieniądze bankom komercyjnym po wyższej niż do tej pory cenie, a banki komercyjne udzielają wyżej oprocentowanych kredytów.

Czy kredyty pojda w górę?

O ile podrożeją raty kredytów mieszkaniowych

Rosnący WIBOR przełożył się na wyższe raty. Przy obecnym poziomie WIBOR 3M rata nowego kredytu na 300 tys. zł na 25 lat wyniesie 1 980 zł. Dla porównania przed podwyżkami stóp procentowych, czyli na początku października 2021 r., było to 1 440 zł (o 540 zł, czyli 28 proc.

Czy bank może podnieść oprocentowanie kredytu?

Okazuje się jednak, że taka sytuacja może się zmienić. Jeżeli Narodowy Bank Polski zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, to automatycznie przełoży się to na wzrost rat kredytów i pożyczek. Zaciągając pożyczkę lub kredyt, trzeba się więc liczyć z możliwością wzrostu raty nawet o 20-25%.

Ile wyniesie rata kredytu po podwyżce?

Dla kredytobiorców spłacających kredyt na 400 tys. zł, przy 2,2-punktowej marży decyzja RPP może oznaczać wzrost obciążenia o 187 zł miesięcznie. W porównaniu z początkiem października 2021 r. rata wzrosłaby o prawie 990 zł.

Ile wzrósł WIBOR?

Przed rozpoczęciem cyklu podwyżek pod koniec września 2021 roku sześciomiesięczny WIBOR, który jest bazą do wyliczania oprocentowania dla kredytów hipotecznych oferowanych przez największe polskie banki, wynosił 0,27 proc. Obecnie jest to 3,41 procent.

Czy stopy procentowe wplywaja na kredyty gotowkowe?

Niektórzy klienci spłacający pożyczki gotówkowe i kredyty ratalne mogą mieć jednak stałe oprocentowanie, więc ich raty nie zmienią się pod wpływem podwyżek stóp przez RPP.

Dlaczego rośnie rata kredytu?

Na posiedzeniu 8 lutego 2022 r. RPP podjęła uchwałę o podwyższeniu większości stóp procentowych w tym stopy referencyjnej NBP – do poziomu 2,75%. Efekt domino sprawia, że rośnie WIBOR®, a razem z nim rośnie zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego i przekłada się to na wzrost raty kredytu.

Od czego zależy wysokość stóp procentowych?

Obliczany jest przez podzielenie Twojego miesięcznego zobowiązania przez Twój miesięczny dochód. Im mniejszy wyjdzie wskaźnik, tym niższe oprocentowanie pożyczki możesz otrzymać. Czynniki rynkowe – stopa procentowa jest również zależna od czynników gospodarczych, takie jak wahanie oprocentowania rynkowego.

Czy wzrosną raty kredytów?

Potwierdzają to też nasze symulacje. Przy obecnej stawce WIBOR 6M i marży na poziomie 2,3 proc. rata kredytu o wartości 300 tys. zł zaciągniętego we wrześniu 2021 roku rośnie obecnie o ponad połowę.

Dodaj komentarz