Pytanie Rozwiązane

Jak długo bociany lecą do afryki

Ocena: 5/5

Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki, bo niespełna sześć tygodni, wracając pokonując nawet 500 kilometrów w ciągu jednego dnia. „Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda” – podkreślił ornitolog. Stój zwraca uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo bociany lecą do afryki”…

Ile kilometrów pokonują bociany

Podczas wędrówki przez Europę ptaki pokonują przeciętnie 150-200 km dziennie, z prędkością ok. 45 km/godzinę, ale zdarzają się przeloty na dwukrotnie dłuższych dystansach. Bociany lecą zwykle na wysokości 1000- 2500 m.

Jak długo bociany lecą do Afryki Wikipedia

Ich powrót trwa znacznie krócej, bo niespełna sześć tygodni. Głównym powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda. Przyrodnik zwrócił uwagę, że nie wszystkie bociany wrócą na wiosnę. _ Większość młodych, niedojrzałych płciowo osobników pozostaje w Afryce do około trzech lat.

Przez jakie kraje lecą bociany

Jeszcze do XVIII w. sądzono, że bociany przesypiają zimę w bagnach, między skałami lub w innych tego typu miejscach. Potem uważano, że lecą do Indii, na Jawę lub pustynie Jordanii, aż w końcu relacje podróżników pozwoliły wskazać Afrykę, jako zimowisko bocianów.

Jak długo zajmuje bocianom pokonanie całej trasy

Bocian – rekordzista z Nadleśnictwa Kolumna w Łódzkiem doleciał do wschodnich krańców Afryki w 2 tygodnie. Pokonanie takiej trasy zajmuje większości bocianów czarnych 2 miesiące.

Dlaczego bociany omijają morza

Do szybowania niezbędne są prądy wstępujące powietrza, nagrzewającego się od skał i powierzchni ziemi rozgrzanej letnim słońcem. Takie kominy ciepłego powietrza nie powstają nad wodami, toteż bociany omijają Morze Śródziemne.

Trasą przelotu bocianów z Polski do Afryki

Trasa wędrówki od Bosforu przecina Turcję, biegnie wąskim pasmem wzdłuż wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, nad doliną Jordanu, dalej nad pustynnym Półwyspem Synajskim i przez Morze Czerwone doprowadza do Afryki, w dolinę Nilu.

Co robią bociany w Afryce

Otóż w Afryce w okresie letnim panują susze, w skutek których latem występuje niedobór pożywienia. Bociany wiedzą, że nie będą w stanie odchować tam młodych, dlatego każdego roku na wiosnę wracają do swoich miejsc lęgowych, na których jest w tym czasie dostateczna ilość pokarmu.

Jak długo lecą bociany do ciepłych krajów

Przelot do ciepłych krajów potrwa dwa miesiące – dodaje przyrodnik. Dziennie ptaki przelatują 200-300 km w ciągu ośmiu-dziesięciu godzin. W stadach lecą bociany białe, czarne lecą pojedynczo. Ich trasa wiedzie między innymi przez Turcję i Bliski Wschód.