Pytanie Rozwiązane

Jak długo boli po operacji przepukliny pachwinowej

Ocena: 5/5

W tym czasie przecięte tkanki powinny się całkowicie odbudować i odzyskać pełną wytrzymałość. Po około 100 dniach od operacji można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Jedyną dolegliwością może być pobolewanie w pachwinie, ale ono dotyka zaledwie kilku procent operowanych.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo boli po operacji przepukliny pachwinowej”…

Ile zwolnienia po operacji przepukliny pachwinowej

Po operacji przepukliny pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na okres 2-3 tygodni, jednak w zależności od charakteruy wykonywanej pracy czas niezdolności do jej wykonywania może być dłuższy. Na prowadzenie pojazdów mechanicznych można pozwolić sobie po tygodniu.

Ból i pieczenie po operacji przepukliny pachwinowej

Jeżeli pacjent będzie odczuwał nieustające pieczenie po operacji przepukliny pachwinowej, trzeba będzie zgłosić się do lekarza. Pacjent po zabiegu opuszcza szpital z odpowiednimi zaleceniami. Posiada zazwyczaj skierowanie do poradni specjalistycznej oraz odpowiednie recepty.

Co jeść po operacji przepukliny pachwinowej

Pamiętaj: W związku z możliwością wystąpienia problemów z wypróżnianiem, w pierwszych dniach po operacji przepukliny pachwinowej rekomenduje się stosowanie diety lekkostrawnej, bogatej w owoce i warzywa. Jednocześnie wskazane jest unikanie ostrych i tłustych potraw.

Spacery po operacji przepukliny pachwinowej

Lekarze zachęcają, by jak najwcześniej po operacji zacząć chodzić. To chroni przed zrostami i uformowaniem się ciągnącej blizny. Poza tym ruch przywraca prawidłową perystaltykę jelit. W pierwszych dniach po operacji mogą być problemy z wypróżnieniem, głównie z powodu lęku przed parciem na stolec.

Dolegliwości po operacji przepukliny pachwinowej

W ciągu półrocznej obserwacji chorych poddanych operacji przepukliny pachwinowej u około 10% występują bóle. U około 2% operowanych ból po zabiegu pogarsza jakość życia i utrudnia codzienną aktywność.