Pytanie Rozwiązane

Jak długo chodzić o kulach po endoprotezie biodra

Ocena: 5/5

3-4 miesięcy po zabiegu, dla osób z endoprotezą bezcementową okres ten może wydłużyć się do 6 miesięcy. Chorzy po kapoplastyce stawu biodrowego mogą odstawić kule już do 2. miesięcy po operacji.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo chodzić o kulach po endoprotezie biodra”…

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego

Spanie i wstawanie z łóżka: przez pierwsze 3 miesiące powinno się spać tylko na plecach z poduszką między nogami, aby zapobiec krzyżowaniu nóg i nadmiernego przywiedzenia. Warto też zabezpieczyć stopę, aby nie opadała w celu uniknięcia rotacji.

Jak długo należy uważać po operacji biodra

W ciągu 4 pierwszych miesięcy po przebytej operacji należy zachować szczególną ostrożność. Właśnie w tym okresie, postępując niewłaściwie, istnieje duże ryzyko zwichnięcia protezy. Zwichnięcie endoprotezy to jedno z najczęstszych powikłań pooperacyjnych.

Chodzenie o kulach po endoprotezie stawu biodrowego

Kolejnym etapem rehabilitacji po wymianie stawu biodrowego jest chodzenie o kulach. Takie wsparcie może być konieczne nawet przez kilka kolejnych tygodni, dlatego ważne jest, by dobrać odpowiednie kule ortopedyczne i właściwie nauczyć się nimi posługiwać.

Ile zwolnienia po operacji stawu biodrowego

Operacja endoprotezy stawu biodrowego uprawnia do otrzymania zwolnienia lekarskiego – wystawia się je zwykle na okres 3. do 5. tygodni z możliwością przedłużenia. Koszty endoprotezy stawu biodrowego w prywatnych placówkach wahają się w Polsce między 12 a 30 tysięcy złotych.

Kiedy na spacer po operacji biodra

Rehabilitacja rozpoczyna się już następnego dnia po operacji. Wtedy Pacjent wstaje, uczy się chodzić o kulach, w większości przypadków może w pełni stawać na operowanej nodze. Przez kolejne dni uczy się skutecznie chodzić po podłodze a następnie po schodach.