Pytanie Rozwiązane

Jak długo goi się macica po usunięciu mięśniaka

Ocena: 5/5

Okres rekonwalescencji zależy od wybranej metody usunięcia mięśniaka. Po klasycznej operacji chirurgicznej trwa nawet miesiąc. Po zabiegu laparoskopowym – średnio dwa tygodnie. Po embolizacji tętnic macicznych – kilka dni.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo goi się macica po usunięciu mięśniaka”…

Zalecenia po usunięciu mięśniaka macicy

Po zabiegu zalecamy oszczędzający tryb życia. Dla osób zatrudnionych zwolnienie lekarskie na okres od 2 do 3 tygodni. Przy wcześniejszym wypisie, około 5-7 dnia po zabiegu wizyta w poradni celem zdjęcia szwu z rany pooperacyjnej. Badanie kontrolne po najbliższym krwawieniu miesięcznym.

wyłuszczenie mięśniaków macicy – drogą brzuszną

Zabieg wykonywany jest w obrębie jamy brzusznej, poprzez nacięcia na skórze. Miejsce i wielkość nacięcia od 5 do kilkunastu centymetrów, zależy od wskazań medycznych do operacji, stanu zdrowia pacjenta, warunków operacji. Zakres zabiegu zakłada wyłuszczenie mięśniaka /mięśniaków z pozostawieniem trzonu macicy.

Krwawienia po operacji mięśniaków

Najczęściej w trakcie zabiegu wyłuszczania występuje krwawienie po nacięciu omacicza, które jest stosunkowo łatwe do opanowania. Masywne krwawienie z loży możemy zatrzymać jedynie przez sprawne założenie szwów hemostatycznych na lożę. Zaleca się unikanie koagulacji krwawiących naczyń w loży.

Usunięcie mięśniaków macicy rekonwalescencja

Niemniej jednak jak po każdej interwencji chirurgicznej, zalecany jest stopniowy powrót do aktywności fizycznej, który pozwala zapobiec powikłaniom pooperacyjnym. Pełna rekonwalescencja pacjentek po zabiegu histerektomii i powrót do codziennych aktywności sprzed operacji trwa zazwyczaj ok. 2 miesięcy.

Jak długo dochodzi się po operacji mięśniaków

Okres rekonwalescencji zależy od wybranej metody usunięcia mięśniaka. Po klasycznej operacji chirurgicznej trwa nawet miesiąc. Po zabiegu laparoskopowym – średnio dwa tygodnie. Po embolizacji tętnic macicznych – kilka dni.

Histeroskopowe usunięcie mięśniaka podśluzówkowego

Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy przez pochwę i kanał szyjki histeroskopu, którym usuwa się polipa lub mięśniaka podśluzówkowego z jamy macicy. Uzyskany materiał wysyła się do badania histopatologicznego. W przypadku gdy mięśniak częściowo znajduje się w ścianie macicy nie można jednorazowo usunąć go całkowicie.