Pytanie Rozwiązane

Jak długo hodować indyki

Ocena: 5/5

Chów indyków brojlerów można podzielić na dwa okresy- od pierwszego dnia życia do 5-6 tygodnia życia oraz od 6 tygodnia życia do 14-16 tygodnia u indyczek, 18-22 tygodnia życia u indorów.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo hodować indyki”…

Kiedy zabijać indyki

Indyk przybiera ok. 100 gramów dziennie, to nie jest eksplozja mięsa. Indyczki ubija się w wieku 15 tygodni, indory w wieku 22 tygodni.

Po co indykom daje się pieprz

Pieprz polepsza trawienie, wykazuje działanie antybakteryjne, jest źródłem manganu, żelaza, potasu a także witaminy C i K.

Hodowla indyków na wolnym wybiegu

Przydomowy chów indyków stosowany jest głównie w gospodarstwach rolnych, w których utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu ptaków, mogących korzystać z nieograniczonych wybiegów. Celem tego systemu jest pokrycie zapotrzebowania na mięso drobiowe w danym gospodarstwie. Nadwyżki są przeznaczane na sprzedaż.

Czym karmić indyki

Ziarno pszenicy ma odpowiedni kształt, wielkość, barwę, smak i nie jest zbyt twarde, dlatego ptaki chętnie zjadają je w całości. Mieszanki paszowe dla indyków rzeźnych i innych gatunków drobiu oparte są zawsze głównie na pszenicy, nawet wówczas gdy jest ona droższa od innych zbóż np. kukurydzy.

Jak hodować indyki w domu

Dobrze jest nasadzać dwie indyczki równocześnie, a indyczęta oddać do wodzenia jednej z nich. Równie starannie wybiera się indora, po którym potomstwo ma pozostać w gospodarstwie. Nie bierze się do rozpłodu indorów z krzywym, wygiętym grzbietem, o bardzo wąskich piersiach, zbyt cienkiej szyi lub krzywych nogach.

Czy indyki mogą być z kurami

Kury i indyki to ptaki lądowe o wspólnych zwyczajach, podobnych wzorcach żywieniowych i wymaganiach dotyczących ciepła i światła. Mogą się dobrze dogadać na dziedzińcu w tym samym pokoju.

Jak hodować indyki

Musi być sucha, szczelna, dobrze wietrzona, lecz bez przeciągów, dając się ogrzać do temperatury 25-28°C. Przy najniższej temperaturze otoczenia nie ogrzeje się piskląt pod promiennikiem do 37°C, bo taką temperaturę muszą mieć indyczęta w pierwszym tygodniu wychowu.