Pytanie Rozwiązane

Jak długo rośnie marchewka

Ocena: 5/5

Marchew to roślina dwuletnia. W pierwszym roku tworzy korzeń i rozetę liści, w drugim – łodygę z kwiatostanem. W naszych ogrodach jest uprawiana jako roślina jednoroczna, gdyż częścią jadalną jest korzeń. Możemy uprawiać różne jej odmiany: wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo rośnie marchewka”…

Siew marchwi w lipcu

Siew marchwi w lipcu jest możliwy, ale to zależy od wielu czynników. Podejmując decyzję poplonowej uprawy marchwi w lipcu plantacja powinna być wyposażona w system nawadniający. Przy sprzyjających warunkach nasiona powinny skiełkować po 5-7 dniach.

Dlaczego marchew kwitnie

Korzenie są bogate w witaminy i sole mineralne (przede wszystkim są znakomitym źródłem karotenu). Marchew kwitnie od czerwca do jesieni, jest rośliną owadopylną i miododajną. Roślina wytwarzając nasiona zużywa zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera.

Jak kwitnie marchewką

W klimacie umiarkowanym w pierwszym roku wegetacji roślina tworzy różyczkę liści oraz gruby korzeń. W drugim roku z korzenia wybija łodyga z kwiatostanem, roślina wytwarza nasiona zużywając zawarte w korzeniu substancje zapasowe i obumiera. Kwitnie od czerwca do jesieni, jest owadopylna.

Kiedy siać marchew

Nasiona marchwi wysiewa się wprost do gruntu, do wyznaczonych uprzednio rzędów od końca marca do czerwca. Wcześniej marchew można wysiewać pod niskimi osłonami lub w inspekcie. Nasiona wysiewa się na głębokości 1–2 cm, w rzędach co 15–30 cm. Po wzejściu roślin warto je nieco przerzedzić.

Kiedy siać marchew na zimę

Listopad i grudzień to dobry termin na siew ozimy marchwi. Nasiona wschodzą dopiero wiosną. Taką marchew rzadziej atakuje połyśnica marchwianka. Siew ozimy marchwi, nazywany także siewem pod grudę, wykonuje się późną jesienią i wczesną zimą, czyli w listopadzie i grudniu (XI-XII).

Kiedy siać marchew i pietruszkę

Najczęściej wybierane odmiany to te kiedy termin siewu przypada na wiosnę a zbiór na lato. Wówczas siewu marchwi dokonuje się w kwietniu i początku maja. Z powodu dłuższego wschodu pietruszki wysiewa się ją w marcu lub kwietniu.

Dlaczego marchew rośnie krzywa

1. Ciężka i ubita gleba. Jeżeli marchew zostanie wysiana na glebie ciężkiej, w tym silnie ubitej (maszyny, chodzenie) oraz z tendencją do zaskorupiania się, wówczas korzeń ma problem z rozrośnięciem się w dół. Może rozwidlać się na boki.