Pytanie Rozwiązane

Jak długo rozwija się rak jajnika

Ocena: 5/5

Nowotwór jajnika rozwija sie szybko, nawet zalecane badanie ginekologiczne raz do roku nie daje gwarancji, że uda sie go wykryć we wczesnym stadium. W przeciągu roku guz może sie rozwinąć na tyle, że na skuteczne leczenie będzie za późno.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jak długo rozwija się rak jajnika”…

Czy morfologia wykryje raka jajnika

Aby zdiagnozować raka jajnika niezbędny jest nie tylko wywiad, ale i badania (zwłaszcza że objawy choroby wskazują na zupełnie inne źródło dolegliwości). Podstawowe badania stosowane w diagnostyce raka jajnika to morfologia, OB, badanie moczu i USG jamy brzusznej.

Rak jajnika ile lat życia

Wczesne wykrycie raka jajnika w I i II stadium choroby (rak ograniczony tylko do miednicy mniejszej) pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%. Niezwykle ważne jest, aby leczenie rozpoznanego raka jajnika prowadzono w specjalistycznym ośrodku onkologicznym.

Jak wykryto u Was raka jajnika

Chociaż nie istnieją żadne skuteczne badania profilaktyczne pozwalające wykryć wczesnego i bezobjawowego raka jajnika, najlepszym jak dotąd sposobem kontroli jajników wydaje się być badanie USG przezpochwowe, które umożliwia odpowiednio wczesne dostrzeżenie zmian i wykrycie guza.

Rak jajnika z przerzutami do otrzewnej rokowania

Przerzuty nowotworów do otrzewnej są określane w klasyfikacji zaawansowania nowotworów jako przerzuty odległe, zaś rokowanie jest z reguły niepomyślne. Średnie przeżycie w nieleczonych, zaawansowanych przypadkach wynosi około 6 miesięcy.