Spis Treści
Polski wiek XVII nazywany jest przez historyków literatury „wiekiem rękopisów”.
Kto rządził w 18 wieku?
Polska po śmierci Jana III Sobieskiego. Na króla został wybrany książę, elektor Saksonii z dynastii Wettynów. Zasiadł na tronie polskim jako August II Mocny (1697-1733).
Co było w XVII wieku?
Wiek XVII okazał się najkrwawszym w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Państwu polsko-litewskiemu przyszło stoczyć w nim długotrwałe wojny ze Szwecją, Rosją i Turcją. Nie uniknięto również wojen domowych, które spustoszyły znaczne połacie kraju.
Dlaczego Wiek 17 nazywany jest wiekiem wojen?
W XVI wieku Rzeczypospolita była silnym państwem. Jednak XVII wiek był dla niej okresem ciągłych wojen, które w dużym stopniu przyczyniły się do upadku jej znaczenia. Początkowo wojny przynosiły jej zdobycze terytorialne, tak że osiągnęła największy obszar w swojej historii (prawie milion kilometrów kwadratowych).
Kto rządził Rosją na przełomie 17 i 18 wieku?
Rosja na przełomie XVII i XVIII wieku
W tym bowiem regionie Europy nadal dominowała Rzeczpospolita, choć był to schyłek jej przewagi. W Rosji po śmierci cara Fiodora III Romanowa ( 1676-1682) na tron wstąpił Piotr I, choć pełnię władzy objął nieco później (panowanie 1689- 1725).
Co rozegrało się w 18 wieku?
Daty Dzienne
5.08.1772 – I Rozbiór Polski. 4.07.1776 – Uchwalenie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. 14.07.1789 – Zdobycie Bastylii, a tym samym rozpoczęcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. 3.05.1791 – Uchwalenie konstytucji 3 maja w Polsce.
Co było w 18 wieku?
Historia wieku XVIII, czyli wieku oświecenia, oznacza wzrost potęgi Wielkiej Brytanii, Prus i Rosji w Europie, zaś utratę znaczenia Szwecji i upadek Polski, które utraciła niepodległość w wyniku rozbiorów.
Jakie ziemie utraciła Rzeczpospolitą w 17 wieku?
Na skutek wojen z Rosją oraz wojny domowej z kozakami Rzeczpospolita utraciła na mocy pokoju w Andruszowie z 1667 r. lewobrzeżną Ukrainę, księstwo kijowskie, bracławskie, czernichowskie oraz ziemie smoleńską na 2 lata.
Co się stało w 1600 roku?
Zygmunt III Waza ogłosił inkorporację Estonii do Polski; początek długoletnich wojen polsko-szwedzkich. Kanclerz wielki koronny i hetman Jan Zamoyski wystawił akt fundacyjny Akademii Zamojskiej, ustalający jej organizację, uposażenie i program nauczania.
Kto rządził Rzeczpospolitą w XVII wieku?
Zasiadał jednocześnie na tronie polskim i szwedzkim. Aby sprawować kontrolę nad Szwecją, przeniósł pod koniec XVI wieku siedzibę dworu z Krakowa do Warszawy. Kolejno na tronie polskim zasiadali Władysław IV (1632-1648) i Jan Kazimierz (1648-1668), synowie Zygmunta III.