Pytanie Rozwiązane

Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Ocena: 5/5

Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego. Zwyczaj łamania się opłatkiem jest nieznany poza Polską, Litwą i Białorusią.

Jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Polsce?

Ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – to najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszym kraju. Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są podobne w większości regionów naszego państwa.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Azji?

W Wigilię, po pracy, całe rodziny zbierają się wspólnie w restauracjach na wspólnej kolacji, a później bawią się w klubach. Dzieci natomiast odwiedza lokalny św. Mikołaj czyli Shengdan Laoren. Chińczycy chętnie dekorują domy świątecznymi ozdobami, ubierają choinki i wręczają sobie nawzajem drogie prezenty.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w USA?

Obowiązkowa jest oczywiście choinka i zdobienie domów światełkami (Christmas lights). W Wigilię dzieci zostawiają w widocznym miejscu ciasteczka i szklankę mleka dla Mikołaja (cookies and glass of milk), by w świąteczny poranek cieszyć się rozpakowywaniem prezentów (unwrapping gifts).

Jak się obchodzi święta Bożego Narodzenia we Włoszech?

Włosi najbardziej uroczyście obchodzą dzień Bożego Narodzenia, a świąteczny obiad, do którego zasiadają całymi rodzinami, trwa najczęściej do wieczora. 25 grudnia to dzień rodzinnych spotkań na wystawnym obiedzie. Dobór dań na świątecznym stole zależy od regionu Włoch.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Afryce?

Ghańczycy nie mają opłatka ani choinki, a w prezencie dostają najczęściej coś do jedzenia albo do ubrania. Tak jak Polacy sprzątają domy na święta, czasem też dekorują je ozdobami nawiązującymi do gwiazdkowej tradycji. Przygotowują smaczne i obfitsze niż zwykle potrawy, np.

Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce, Niemcy wieczerzę wigilijną spędzają w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Tego dnia ubiera się choinkę, przyozdabiając ją bardzo często zrobionymi przez Panią domu pierniczkami. Pod choinką Niemcy układają szopkę, czyli Krippe. Nie może w niej zabraknąć nowonarodzonego Dzieciątka.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii?

Dzień Bożego Narodzenia w Hiszpanii (25 grudnia) to święto, które również wypada spędzić w rodzinnym gronie. Głównym zwyczajem jest bożonarodzeniowy obiad. Po jego zakończeniu składane są wzajemnie życzenia szczęścia. W odróżnieniu od polskiego zwyczaju prezentów nie otrzymuje się w Wigilię, lecz dopiero 25 grudnia.

Jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia we Francji?

Boże Narodzenie we Francji świętuje się nieco inaczej niż w Polsce. Nie ma tradycji łamania się opłatkiem, nie ma też drugiego dnia świąt. Wigilia we Francji to nie czas na prezenty – te odpakowuje się 25 grudnia. W Polsce Boże Narodzenie trwa właściwie 3 dni: są to Wigilia, 25 i 26 grudnia.

Jak spędzamy święta w Polsce?

O północy często idziemy do kościoła na pasterkę. Następny dzień (25 grudnia), pierwszy dzień Bożego Narodzenia, zazwyczaj spędzamy w domu – jedząc mnóstwo świątecznych potraw, śpiewając kolędy i doskonale się bawiąc. W drugi dzień świąt składamy wizyty lub przyjmujemy gości, a także chodzimy na spacer.

Dodaj komentarz