Pytanie Rozwiązane

Jak rośnie fuksja?

Ocena: 5/5

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o pH 6,0–6,5. Stanowisko powinno być półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru. Fuksje wymagają obfitego podlewania, dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza. Niedostatek wody powoduje u fuksji więdnięcie najmłodszych liści, kwiatów oraz pąków.

Czy fuksja może rosnąć w domu?

Fuksje uprawiać można także w warunkach domowych, wtedy mogą kwitnąć nawet przez cały rok. Musimy zapewnić im widne stanowisko, ale nie możemy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Fuksje potrzebują też stałego dostępu świeżego powietrza, jednak nie tolerują przeciągów.

Kiedy przesadzać fuksję?

Młode fuksje przesadzamy na wiosnę, starsze co 2-3 lata.

Dlaczego opadaja kwiaty fuksji?

Najlepszym miejscem dla fuksji w doniczce jest stanowisko wolne od przeciągów i silnego wiatru oraz lekko zacienione – przy zbyt dużych ilościach światła pąki kwiatowe więdną i opadają, a przy zbyt małych roślina wydaje niewiele kwiatów, jej pędy nienaturalnie się wydłużają, a liście stają się blade i miękkie.

Czym zasilać fuksje?

Do szczególnie cennych egzemplarzy lub jeśli zapomina się o zasilaniu fuksji, warto używać odżywek o przedłużonym działaniu, jak Flower Energy do roślin kwitnących lub Balkon Energy do kwiatów balkonowych i tarasowych. Zaopatrują one rośliny w niezbędne substancje odżywcze przez okres aż do 4 tygodni.

Co zrobić z fuksja na zimę?

Przed zimowaniem w ciemnych pomieszczeniach należy fuksje przyciąć i pozbawić liści. Następnie usypuje się niewielkie kopczyki wokół roślin i okrywa je liśćmi, korą, słomą albo gałęziami świerkowymi.

Jak przezimować fuksje w domu?

Wystarczy im temperatura 4–7°C. Mogą zimować zarówno w oświetlonym pomieszczeniu, jak i w ciemności. Podlewanie należy bardzo ograniczyć, dbając jedynie o to, żeby bryła ziemi w doniczce całkowicie się nie przesuszyła. Pod koniec marca roślinę przenosimy do cieplejszego, dobrze oświetlonego pomieszczenia i przycinamy.

Czy fuksja może być na słońcu?

Stanowisko do uprawy fuksji

Lubią miejsca, w których nie dochodzi do nich palące słońce w godzinach południowych. Nie muszą całkiem go unikać. Fuksje dobrze znoszą poranne i popołudniowe nasłonecznienie.

Czy fuksja się rozrasta?

Fuksja rozrasta się w każdą stronę, pięknie eksponując zwisające kwiaty. Dobra pielęgnacja rośliny balkonowej spowoduje, że będzie ona kwitła przez cały sezon – od maja aż do jesieni.

Kiedy Obcinac fuksje?

Aby fuksje zachowały ładny pokrój i obficie kwitły, co roku, w marcu, musimy je przycinać. Pod koniec okresu spoczynku zdrowe pędy skracam, a uschnięte i uszkodzone usuwam całkowicie. Każde przycięcie powoduje podwojenie liczby pędów, ale jednocześnie opóźnia kwitnienie o prawie miesiąc.

Dodaj komentarz