Spis Treści
W Polsce początek oświecenia związany jest z utworzeniem w roku 1740 Colegium Nobilium – szkoły założonej przez Stanisława Konarskiego, która odznaczała się nowoczesnym programem kształcenia w porównaniu z istniejącymi nadal szkołami jezuickimi o szesnastowiecznym rodowodzie.
Jakie są tendencje oświeceniowe?
Do najważniejszych nurtów XVII i XVIII wieku, które wywarły wpływ na całą myśl europejską, niewątpliwie należą: racjonalizm, empiryzm, sensualizm, deizm, ateizm, utylitaryzm, humanitaryzm, libertynizm, a w końcowej fazie epoki, przygotowujące już grunt dla rozwoju romantyzmu: idea powrotu do natury oraz irracjonalizm.
Co powstało w epoce oświecenia?
To właśnie w tej epoce ludzie zajmowali się prawami człowieka, nastąpiła Rewolucja Francuska, stworzona została też Wielka Encyklopedia Francuska, a w Polsce przyjęto Konstytucję 3 maja. Rozwinęła się też nauka, w tym chemia, biologia czy filozofia.
Kto żył w epoce oświecenia?
A Mikołaj Kopernik (1473–1543). B Jan Karol Chodkiewicz (1560–1621). C Ignacy Krasicki (1735–1801). D Maria Skłodowska-Curie (1867–1934).
Jakie wydarzenie zakonczylo oświecenie?
OŚWIECENIE nazywane bywa też wiekiem rozumu (Anglia), wiekiem filozofów (Francja), ludzi oświeconych (Niemcy). W Europie jego początek to koniec XVII wieku, a zakończenie łączy się z datą 1789-Rewolucja Francuska.
Jakie wydarzenie zakończyło epokę oświecenia w Polsce?
Nadzieja ostatecznie znikła w 1795 roku – wtedy Polska (po III rozbiorze) znikła z map Europy i zakończyły się czasy stanisławowskie. Według części historyków właśnie 1795 rok oznacza zakończenie epoki oświecenia.
Jakie było hasło oświecenia?
Dla filozofa z Królewca oświecenie jest świadomym, celowym posługiwaniem się rozumem: „Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się swym własnym rozumem – tak brzmi hasło oświecenia” – pisze Kant [1].
Co oznacza slowo oświecenie?
Oświecenie, in. wiek Oświecenia (fr. siècle des Lumières), jako wiek rozumu czy wiek filozofów – nurt kulturalny oraz okres w historii Europy przypadający na koniec XVII wieku do początku XIX wieku, szerzący deizm, indyferentyzm religijny, naturalizm i krytykę Kościoła.
Na czym skupiali się ludzie w Oswieceniu?
Głównym filozofem epoki był Kartezjusz i jego poglądy o sztuce. Autor dzieła, pt.: „Rozprawy o metodzie”. Dla niego największą wartością był rozum ludzki. Głównym celem człowieka jest dążenie do poznania prawd o świecie, która dostępna jest rozumowi ludzkiemu.
Co krytykowało oświecenie?
Filozofia oświecenia głosiła kult wiedzy i rozumu, proklamowała racjonalistyczny pogląd na świat, krytykowała religię i Kościół, propagując ateizm bądź deizm. Potępiała fanatyzm religijny, nietolerancję wyznaniową, ciemnotę, uprzywilejowanie kleru i szlachty, domagała się laicyzacji państwa.