Pytanie Rozwiązane

Jakim papierem szlifować drewno

Ocena: 5/5

Przy szlifowaniu drewna na mokro stosuje się papier ścierny o innej ziarnistości w porównaniu do szlifowania na sucho. Powinien to być papier drobnoziarnisty, o granulacji przekraczającej większej niż 200 lub 300.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Jakim papierem szlifować drewno”…

Szlifowanie drewna ręcznie

Ręczne szlifowanie drewna polega na używaniu papieru ściernego. Będzie to dobra metoda, jeśli nie masz dużego doświadczenia w korzystaniu z elektronarzędzi lub generalnie ze szlifowaniem. Obrabiając drewno ręcznie będziesz mieć większą kontrolę nad procesem, a ryzyko, że uszkodzisz drewno będzie mniejsze.

Czym szlifować drewno ręcznie

Drewno szlifować możemy na przykład ręcznie za pomocą papieru ściernego, dobierając jego gramaturę i granulację w zależności od mocy ściernej, na jakiej nam zależy. Wadą ręcznego ścierania jest fakt, iż mocno się przy tym męczymy i cała praca idzie dość karkołomne.

Szlifowanie drewna po lakierowaniu

Pomiędzy pierwszą a drugą warstwą lakieru może być konieczne szlifowanie międzywarstwowe. Kiedy jest ono zalecane? Gdy po lakierowaniu włókna podniosły się do góry, wówczas powierzchnię należy raz jeszcze wyszlifować (np. papierem ściernym z drobnymi oczkami).

Szlifowanie drewna szlifierką kątową

By móc szlifować drewno kątówką, trzeba jednak dokupić specjalną tarczę lamelkową (mocowaną bez żadnych przejściówek) lub dysk, do którego można przymocować krążki ścierne. Tarcza lamelkowa jest okrągła i posiada przyklejone na zakładkę paski płótna ściernego o granulacji od P40 do P120.

Jaki papier ścierny do mebli

Gdy chcemy użyć papieru ściernego do usunięcia farb i lakierów z mebli, największą uwagę musimy zwrócić na to, aby nie uszkodzić mebla – nawet kosztem większej ilości pracy. Najlepiej zacząć od papieru o gradacji 150 a zakończyć na 220.