Pytanie Rozwiązane

Kiedy menarche?

Ocena: 5/5

Na podstawie badań przyjmuje się, że pierwsza miesiączka u osób w naszej szerokości geograficznej pojawia się przeważnie między 12. a 16. rokiem życia (w samej Polsce – między 12. a 14.).

Czy w wieku 9 lat można mieć okres?

Pierwsza miesiączka, fachowo nazywana menarche, zwykle pojawia się między 11. a 14. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne normy.

Co poprzedza pierwsza miesiaczke?

Pierwsza miesiączka może pojawić się nagle w każdej sytuacji. Przed krwawieniem u większości występuje ból podbrzusza o różnej sile natężenia, wahania nastrojów i tak jak przy późniejszych cyklach menstruacyjnych mogą wystąpić: przyrost wagi wynikający z zatrzymania wody w organizmie, zaburzenia apetytu.

W jakim wieku pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle między 11. a 15. rokiem życia. Jednak warto pamiętać, że nie dzieje się tak u wszystkich dziewcząt.

Jak rozpoznac czy to okres czy plamienie?

Czym jednak różni się takie plamienie od okresu? Przed wszystkim jest ono mniej obfite i trwa znacznie krócej niż krwawienie menstruacyjne. Dodatkowo, upławy są podbarwione krwiście, przyjmują barwę brunatną i mogą zawierać skrzepy krwi.

Kiedy dostanę pierwszy okres zapytaj?

Nie ma „odpowiedniego wieku” na pierwszą miesiączkę. W przypadku większości dziewczyn pojawia się ona w wieku 12-13 lat, jednak u niektórych może to być dziesiąty lub nawet piętnasty rok życia. To całkowicie normalne!

Czy 10 latka może mieć okres?

Pierwsza miesiączka powinna pojawić się pomiędzy 10. a 14. rokiem życia dziewczynki. Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że średnio występuje u nastolatek w wieku 12 lat.

Co ile dni jest okres u 10 latki?

Przeważnie pierwsza miesiączka u dziewczynek trwa od 3 do 7 dni. U niektórych już od pierwszego krwawienia cykle mogą być regularne. Wiele nastolatek może mieć jednak cykl nieregularny do tego stopnia, że drugi okres pojawi się dopiero po kilku miesiącach i nie jest to powód do niepokoju.

Kiedy powiedzieć córce o miesiączce?

Dlatego matka jest dla niej ogromnym wsparciem, ale także źródłem wiedzy. Warto wcześniej wyjaśnić córce wszystko na temat menstruacji i cyklu miesiączkowego. Zacznij rozmowy już z 8-9 latką. Powoli wprowadzaj temat, odpowiadaj na pytania przy codziennych sytuacjach np.

Jaki jest śluz przed pierwszym okresem?

To biała wydzielina – przezroczysty, białawy płyn*, który wydostaje się z Twojej pochwy. Nie ma się czym martwić! To zupełnie normalne zjawisko i dotyczy ono wszystkich dziewczyn, które przechodzą okres dojrzewania.

Dodaj komentarz