Pytanie Rozwiązane

Kiedy mierzyć ciśnienie rano czy wieczorem

Ocena: 5/5

Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie tętnicze krwi powinno być monitorowane 2 razy dziennie, rano i wieczorem, w tych samych porach (np. 7:00-19:00, 6:00-18:00). Należy wykonywać po 2 pomiary w kilkuminutowych odstępach.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Kiedy mierzyć ciśnienie rano czy wieczorem”…

O jakiej porze dnia najlepiej mierzyć ciśnienie krwi

Zalecamy sprawdzanie ciśnienia krwi dwa razy dziennie, rano po wstaniu z łóżka i wieczorem po pracy, albo zgodnie z zaleceniami lekarza. · Podczas pomiaru ciśnienia krwi należy pozostać w spoczynku i powstrzymać się od mówienia oraz poruszania się.

Czy można mierzyć ciśnienie zaraz po przebudzeniu

Nigdy nie mierzymy ciśnienia bezpośrednio po posiłku. Najlepszą porą jest rano, zaraz po przebudzeniu, na czczo. Jeżeli jednak zjedliśmy już śniadanie lub obiad, należy odczekać minimum godzinę. Na ciśnienie krwi ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, które powodują, że ono wzrasta.

Dlaczego drugi pomiar ciśnienia jest niższy

Podczas badania mankiet ciśnieniomierza dość mocno ściska nasze ramię, co powoduje chwilowe zakłócenie przepływu krwi. Ucisk na naczynia tętnicze powoduje chwilowe porażenie mięśniówki naczyń i odruchowe poszerzenie ich światła, co za tym idzie spadek ciśnienia, z tego powodu drugi pomiar wychodzi zazwyczaj niższy.

Mierzenie ciśnienia dwa razy pod rząd

Zaleca się kontrolę ciśnienia dwa razy dziennie po dwa pomiary w kilkuminutowych odstępach (jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości badania). W przypadku osób, które przyjmują leki hipotensyjne, pomiary powinny być wykonywane tuż przed przyjęciem leków – to pozwala ocenić, czy leczenie jest skuteczne.

Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe

Pamiętaj, by wykonywać odczyty ciśnienia zawsze o tej samej porze, dlatego że jego wartości mogą zmieniać się w trakcie dnia. Częste pomiary nie powinny być szkodliwe, ale miej na uwadze, że stresowanie się zmianami w odczytach może krótkoterminowo podnosić ciśnienie krwi, jednocześnie zakłamując wynik.

Wysokie ciśnienie po wstaniu z łóżka

W licznych badaniach wykazano, że sama pobudka powoduje nieznaczny wzrost wydzielania katecholamin (np. adrenaliny), zaś zmiana pozycji z poziomej na pionową powoduje ich duży wyrzut. Konsekwencją tych reakcji jest wzrost ciśnienia tętniczego.

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne

Aby stwierdzić stan zbyt wysokiego ciśnienia rozkurczowego, jego wartość powinna przekraczać 90, natomiast zbyt wysokie ciśnienie skurczowe notuje się wówczas, gdy pomiar wskazuje powyżej 140. W takim przypadku ma miejsce zbyt mocny nacisk, jaki na ściany tętnic wywiera przepływająca krew.

Czym się mierzy ciśnienie

Pomiar, czyli mierzenie ciśnienia krwi możemy przeprowadzać ciśnieniomierzem automatycznym – wykorzystując metodę oscylometryczną, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk a ciśnienie zostanie zmierzone.