Pytanie Rozwiązane

Kiedy urodził się Alek?

Ocena: 5/5

3 listopada 1920 r. urodził się w Drohobyczu Maciej Aleksy Dawidowski ps. Alek, bohater powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W 1932 r.

Gdzie mieszkał Alek z lektury kamienie na szaniec?

Aleksy Dawidowski („Alek”, „Glizda”), bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” urodził się 3 listopada 1920 roku w Warszawie. Mieszkał na Żoliborzu razem z rodzicami i siostrą Marylą, którzy tworzyli mu iście rodzinną atmosferę.

Jak przezywano Alka Kamienie na szaniec?

Aleksy Dawidowski (1920-1943) – żołnierz Polskiego Podziemia, członek grup Małego Sabotażu, jeden z uczestników Akcji pod Arsenałem. Używał pseudonimów „Alek”, „Glizda”, „Kopernicki”. Jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”.

Jak zginął ojciec Alka Kamienie na szaniec?

Jesienią 1939 Niemcy aresztowali jego ojca, który został rozstrzelany pod koniec roku, prawdopodobnie w jednej z egzekucji w ogrodach sejmowych.

Gdzie i kiedy urodził się Alek?

3 Drohobycz, Ukraina

Kiedy zmarł Alek?

30 marca 1943

Gdzie pracował Alek Kamienie na szaniec?

W czasie wojny uruchomił jedną z pierwszych w stolicy riksz. Prowadził ją razem ze swym kolegą Małym. Pracował też, jako drwal.

Gdzie Alek poznał Basię?

Poznał ją przed wojną. W czasach okupacji była dla niego oparciem w trudnych chwilach. Basia była obecna przy śmierci swojego narzeczonego. Alek uczęszczał do prestiżowego warszawskiego liceum imienia Stefana Batorego, jednak kiedy zaczęła się wojna postanowił zrezygnować z nauki w szkole.

Gdzie mieszkał Zośka?

Tadeusz Zawadzki urodził się w Warszawie w 1921 roku. Mieszkał przy ulicy Koszykowej 75 (budynek stoi do dziś), uczęszczał do Liceum im. Stefana Batorego, gdzie poznał Aleksego Dawidowskiego „Alka” oraz Jana Bytnara „Rudego”, swoich przyjaciół, przyszłych towarzyszy broni i bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego.

Jak miał na imię Zośka z Kamieni na szaniec?

Odznaczony Krzyżem Walecznych. Imieniem „Rudy” nazwana została kompania GS w batalionie „Zośka„. Zośka (w pierwszych wydaniach „Kamieni” Staśka) to Tadeusz Zawadzki, harcmistrz, drużynowy 23. WDH w czasie wojny.

Dodaj komentarz