Pytanie Rozwiązane

Krzywa cukrowa czy można pić wodę

Ocena: 5/5

Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo. Pacjent nie powinien jeść przez 8-12 godzin przed badaniem, może pić wodę niegazowaną. Posiłki w przeddzień badania powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite, jednak nie należy ograniczać dotychczasowego spożycia węglowodanów.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Krzywa cukrowa czy można pić wodę”…

badanie glukozy w ciąży – jak się przygotować

Przed badaniem pacjentka nie powinna stosować niskowęglowodanowej diety, ponieważ to istotnie może wpłynąć na wynik krzywej cukrowej. Na dobę przed badaniem glukozy w ciąży należy zrezygnować z aktywności fizycznej. Ostatni posiłek natomiast powinno się zjeść ok. 12 godzin przed badaniem.

Jedzenie słodyczy dzień przed badaniem glukozy

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza. Nie są konieczne, choć potrzebę wykonania badania należy każdorazowo omówić z lekarzem. W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych.

Czego nie jeść przed badaniem glukozy

Pozostań na czczo, to znaczy bez jedzenia i picia przez co najmniej 12 godzin. W przypadku konieczności dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody np. w celu przyjęcia leku doustnego. Nie pij kawy, herbaty (kofeina wpływa na wzrost stężenia glukozy we krwi oraz innych parametrów).

Czy krzywa cukrowa jest wiarygodna

Badanie w postaci krzywej cukrowej jest bezpieczne i nie powoduje zwykle żadnych powikłań dla osoby, od której pobierana jest krew. Przeciwwskazane jest u osób z już rozpoznaną cukrzycą, będących podczas ostrej choroby bądź z chorobami przewodu pokarmowego, które uniemożliwiając wykonanie testu.