Pytanie Rozwiązane

Metotreksat po jakim czasie działa

Ocena: 5/5

Skuteczność działania Metotreksat zaczyna działać po ponad 2 miesiącach stosowania, a pełny efekt osiągamy po 3 miesiącach. Jeśli stosowany jest we właściwej dawce 15-20 mg/tydz. Natomiast gdy przyjmujemy lek w za małej dawce, nawet przez dłuższy czas, nie spodziewajmy się, że kiedykolwiek zacznie działać.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Metotreksat po jakim czasie działa”…

Koronawirus a metotreksat

Ten popularny lek może osłabiać działanie szczepionki na COVID-19. Z najnowszych badań wynika, że lek Metotreksat przepisywany na reumatoidalne zapalenia stawów, łuszczycę i inne choroby autoimmunologiczne, może osłabiać działanie szczepionki na COVID-19.

Metotreksat a ciąża

zaleca się, aby podczas leczenia metotreksatem nie planować ciąży ani ojcostwa, ponieważ lek może spowodować uszkodzenie płodu. W związku z powyższym, zaleca się stosowanie wysoce skutecznych metod antykoncepcji zarówno w trakcie leczenia, jak i przez kilka miesięcy po jego zakończeniu.

Metotreksat a słońce

W trakcie leczenia oraz kilka miesięcy później skóra będzie wrażliwa na słońce i bardziej podatna na poparzenie. Proszę pamiętać, że nie trzeba unikać słońca, ale należy zabezpieczyć skórę kremem z wysokim filtrem i nosić odpowiednie ubranie i osłonę głowy.