Pytanie Rozwiązane

Na jakim półwyspie leży dania

Ocena: 5/5

Dania lezy na Pólwyspie Jutlandzkim o powierzchni 29,8 tys. km2 (ok. 70% pow. kraju) i ponad 480 wyspach, sposród których okolo 100 jest zamieszkanych.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Na jakim półwyspie leży dania”…

Klimat Danii

Na obszarze Danii panuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata – dość chłodne, z dużą ilością opadów. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -0,5 do +0,5°C, a w lipcu od +16 do +17°C.

Co jest stolica Danii

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Danii położone na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö.

Ukształtowanie powierzchni Danii

Ukształtowanie powierzchni: Rzeźba Danii jest nizinna. Średnia wysokość wynosi ok. 30 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Yding Skarhoj o 173 m n.p.m. Owa rzeźba ukształtowana została w czasie okresów zlodowaceń, przez nasuwający się na jej terytorium lodowiec.

Na jakim półwyspie leży Chorwacja

Półwysep Pelješac – Chorwacja – Adria Databanka.

Na jakim półwyspie leży Grecja

Grecja zajmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego. Z trzech stron oblewają ją morza (Morze Jońskie od zachodu, Morze Śródziemne od południa, Morze Egejskie od wschodu i Morze Kreteńskie od północnej strony wyspy Kreta).