Pytanie Rozwiązane

Nerka gdzie jest

Ocena: 5/5

Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej. U człowieka nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa zwykle symetrycznie, za żołądkiem i pod wątrobą.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Nerka gdzie jest”…

Gdzie dokładnie bolą nerki

Ból nerek (lub jednej nerki) odczuwany jest w jamie brzusznej z obu stron kręgosłupa, na wysokości odcinka lędźwiowego, czyli tam, gdzie nerki się znajdują. Z tego powodu często bywa mylony np. z bólem kręgosłupa wywołanym zmianami zwyrodnieniowymi lub atakiem rwy kulszowej.

Dlaczego nerka pulsuje

Ze względu na zwiększenie ciśnienia w nerce pojawia się zwykle pulsujący, intensywny ból promieniujący do pachwiny, zwiększone parcie na mocz, nudności i wymioty. Ból ustępuje zazwyczaj po podaniu leków rozkurczowych. Wodonercze to stan, w którym odpływ moczu z nerek jest utrudniony z różnych powodów.

Jednostronny ból nerki

Ból nerki jest zazwyczaj jednostronny. Ze względu na zwiększenie ciśnienia w nerce pojawia się zwykle pulsujący, intensywny ból promieniujący do pachwiny, zwiększone parcie na mocz, nudności i wymioty. Ból ustępuje zazwyczaj po podaniu leków rozkurczowych.

Ból nerek — przyczyny

Ból nerek może występować z wielu powodów. Najczęściej są to: śródmiąższowe zapalenie nerek, torbiel nerki, kamica nerkowa, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, kolka nerkowa, zastój moczu w nerce (wodonercze), nowotwór nerki oraz ból nerek po alkoholu.