Pytanie Rozwiązane

Nieraz razem czy osobno

Ocena: 5/5

Nieraz (w znaczeniu „wiele razy”, „wielokrotnie”) – piszemy razem, natomiast „nie raz” (w rozumieniu, nie jeden, ale więcej razy) – zapisujemy łącznie.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Nieraz razem czy osobno”…

Nie raz synonim

Najczęściej spotykane synonimy do słowa nieraz to: czasem, systematycznie, non stop, często gęsto, tysiąckroć, nie raz i nie dwa, po wielokroć, często, dzień i noc, co chwila, raz po raz, tysiąckrotnie, bez przerwy, czasami, na okrągło, wielokrotnie, częstokrotnie, coraz to, częstokroć, niejednokrotnie, dniem i nocą, …

Nie dwa razem czy osobno

Nieraz, czyli wielokrotnie, często, niekiedy bądź czasem, pisze się łącznie, ponieważ mówi o tym następująca zasada: przed przysłówkami, które nie są pochodnymi przymiotników w znaczeniu „często”, zapisujemy razem. Przykłady: Nieraz opowiadali mi, jak dziadek przechytrzył złodzieja klejnotów.

Nie teraz razem czy osobno

Przed przysłówkami nie pochodzącymi od przymiotników: nie bardzo; nie dosyć; nie całkiem; nie dziś; nie tylko; nie teraz; nie wszędzie; nie tu; nie tutaj; nie tam; nie wczoraj; nie zaraz; nie wnet, ale wyjątkowo: niezbyt, nieraz (= często, ale: nie raz, ale wiele razy), niebawem.

Niezwykle razem czy osobno

Poprawna pisowania tego słowa to niezwykle, a wg najczęściej popełnianych błędów niezwykle można napisać poprawnie oraz w3niepoprawnych kombinacjach: niezfykle, nie zwykle, nie zfykle.