Pytanie Rozwiązane

O czym może świadczyć podwyższone GGTP?

Ocena: 5/5

Najczęściej w praktyce podwyższone wartości GGTP oznaczają chorobę miąższu wątroby lub długotrwałe nadużywanie alkoholu. Aktywność GGTP może być zwiększona we wszelkich uszkodzeniach komórki wątroby, polekowych i poalkoholowych. GGTP jest wskaźnikiem cholestazy, czyli zastoju żółci.

Jak leczyc wysoki poziom GGTP?

W leczeniu stłuszczenia i marskości wątroby w przebiegu alkoholowej choroby wątroby najważniejsza jest jak najszybsza abstynencja. U osób, u których występuje stłuszczenie, a nie doszło jeszcze do marskości, zmiany w wątrobie mogą być odwracalne i ustąpić przy ścisłym przestrzeganiu zakazu spożywania alkoholu.

Po jakim czasie abstynencji spada GGTP?

Abstynencja powoduje normalizację aktywności GGTP w ciągu 2-5 tygodni, aktywność enzymu spada o połowę w ciągu ok. 3 tygodni, co wynika z czasu półtrwania enzymu.

Jakie proby wątrobowe?

Próby wątrobowe to badanie biochemiczne krwi, umożliwiające ocenę pracy wątroby oraz aktywności wytwarzanych przez nią enzymów. Na tej podstawie w surowicy krwi oznacza się aktywność parametrów stanu wątroby: ALT, AST, ALP, GGTP oraz bilirubiny całkowitej.

O czym świadczy wysoki ALAT?

Podwyższony ALAT w surowicy krwi związany jest z chorobami wątroby. Występuje w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby, toksycznego uszkodzenia, marskości, stłuszczenia, zapalenia dróg żółciowych, uszkodzenia polekowego wątroby, cholestazie czy w przebiegu choroby nowotworowej wątroby.

O czym świadczy badanie GGTP?

GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza) jest to enzym występujący w komórkach wielu narządów. Badanie GGTP jest wykorzystywany głównie w diagnozie chorób wątroby i dróg żółciowych. GGTP, którego poziom bada się w surowicy krwi pochodzi głównie z dróg żółciowych i wątroby.

Jak szybko obniżyć AlAT?

Aby obniżyć poziom enzymów wątrobowych i poprawić funkcjonowanie narządu, należy przede wszystkim zadbać o swoją wątrobę na co dzień, dlatego: unikaj tłustych posiłków, wysoko przetworzonych i smażonych produktów, pij kawę – badania dowiodły, że napój ten zmniejsza poziom ALT i wspomaga pracę wątroby,[2]

Jaki wynik GGTP jest Niepokojacy?

Przyjmuje się, że u mężczyzn wynik nie powinien przekraczać 40 IU/L, a u kobiet 35 IU/L. Różnica wiąże się z obecnością GGTP w gruczole krokowym. Oceniany jest także stosunek GGTP do AlAT – wartość >1 świadczy o niedrożności dróg żółciowych oraz AspAT – przedział 0,1-0,2 wskazuje na wirusowe zapalenie wątroby.

Jak oszukać próby wątrobowe?

Jeśli dzień przed badaniem prób wątrobowych zjemy coś bardzo tłustego lub wypijemy alkohol, to próby wątrobowe nie pokażą prawdziwego obrazu stanu wątroby, a wyniki ALAT i AspAt będą zawyżone.

Po jakim czasie spada poziom AlAT?

AlAT jest enzymem wyłącznie cytoplazmatycznym, AspAT natomiast występuje zarówno w formie mitochondrialnej jak i cytoplazmatycznej. Okres półtrwania dla całkowitej AspAT wynosi 17 (+/- 5) godzin, zaś dla AlAT 47 (+/- 10) godzin. Okres półtrwania mitochondrialnej formy AspAT osiąga średnio wartość 87 godzin.

Dodaj komentarz