Pytanie Rozwiązane

Okna drewniane czy plastikowe

Ocena: 5/5

Podsumowując: najważniejszymi zaletami okien plastikowych są cena i brak problemów w konserwacji. Okna drewniane są zaś ładniejsze i potrafią dodać charakteru zarówno wnętrzu, jak i elewacji, ale wymagają większej uwagi. Plastik cechuje się większą odpornością na wilgoć, a drewno na wysoką temperaturę.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Okna drewniane czy plastikowe”…

Okna drewniane czy plastikowe cena

Obecnie drewniane okna są droższe od plastikowych o 10-15%, jeżeli uwzględni się wyłącznie produkcję seryjną. W przypadku okien wykonywanych na zamówienie różnice mogą być większe, zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę szlachetniejsze gatunki drewna.

Wady okien plastikowych

Przede wszystkim są postrzegane jako mniej eleganckie i luksusowe, niż ich drewniane odpowiedniki. Trzeba mieć też świadomość, że choć są one dość wytrzymałe na czynniki zewnętrzne, to gdy zostaną uszkodzone, na przykład poprzez zarysowanie, nie ma możliwości ich naprawy.

Okna drewniane koszt

Za okno dwuskrzydłowe z drewna sosnowego zapłacimy około 1100 zł. Mniej więcej w podobnej cenie będą drzwi balkonowe. Droższe będą jedynie okna drewniane trzyskrzydłowe, których cena może wynieść nawet 2500 zł.

Trwałość okien drewnianych

Okna drewniane mogą służyć znacznie dłużej (nawet 50 czy 60 lat), ale pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać. Co pewien czas – nawet raz na dwa lata – dobrze jest oczyścić je papierem ściernym i nałożyć nową warstwę impregnatu bądź lakieru.