Pytanie Rozwiązane

Po jakim czasie aparat prostuje zęby?

Ocena: 5/5

Czas leczenia aparatem ortodontycznym jest uzależniony od wieku pacjenta i zaawansowania wady zgryzu. Zazwyczaj leczenie ortodontyczne trwa od półtora roku do dwóch lat. U osób dorosłych leczenie ortodontyczne może trwać nieco dłużej. Proces korygowania wady zgryzu może się przeciągnąć do 3 lat.

Jak szybko działa aparat ortodontyczny?

Proces wprowadzania zębów do łuku jest długi. Pacjenci zakwalifikowani do leczenia przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego muszą uzbroić się w cierpliwość – będą korzystać z aparatu przez co najmniej 2 lata.

Jak długo trwa założenie aparatu na zęby?

Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego? Zakładanie aparatu ortodontycznego trwa od 45 minut do 2 godzin. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeżeli u pacjenta stwierdzono bardzo poważną wadę zgryzu. Z tego względu na wizytę, podczas której lekarz będzie zakładał aparat, warto zarezerwować wolny dzień.

Po jakim czasie noszenia aparatu ortodontycznego widac efekty?

Jak szybko widać pierwsze efekty leczenia ortodontycznego? Pierwsze efekty widać zwykle dość szybko, już na pierwszej kontroli wnikliwy obserwator je dostrzeże, a w pierwszych trzech miesiącach są wyraźne. Trzeba jednak podkreślić że „przesuwanie” się zębów to złożony proces biomechaniczny, który wymaga czasu.

W jaki sposób aparat ortodontyczny prostuje zęby?

Mechanizm działania aparatu ortodontycznego polega na wywieraniu nacisku na wybranie partie zębów, by wymusić ich przemieszczenie w obrębie szczęki. Celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie fizjologicznego zwarcia między szczęką i żuchwą oraz właściwe ułożenie zębów w łukach zębowych.

Jak długo nosi się aparat samoligaturujący?

Powszechnie uznaje się, że aparat samoligaturujący skraca czas leczenia aparatem stałym, jednakże w wielu badaniach klinicznych zostało udowodnione, że są to 3 tygodnie w stosunku do 2 letniego czasu terapii.

Jak długo się sepleni po założeniu aparatu ortodontycznego?

Po założeniu aparatu stałego pierwsze wrażenie polega na uczuciu ciała obcego i odstawania od zębów. Jest to całkowicie normalne i musisz pamiętać, że do każdego aparatu trzeba się przyzwyczaić i zajmuje to najczęściej 1-3 tygodni.

Ile trwa zrobienie wycisk zębów?

W rynienkach łyżek wyciskowych umieszcza się specjalną masę plastyczną, przypominającą plastelinę. Następnie łyżki wypełnione masą zakłada się na zębach. Współczesne masy charakteryzuje bardzo krótki czas wiązania – dlatego cała procedura trwa kilka minut i nie jest uciążliwa lub nieprzyjemna dla pacjenta.

Czy aparat zaklada się na wszystkie zęby?

Aparaty ortodontyczne stałe są trwale mocowane do zębów – zdejmujemy je dopiero po zakończeniu leczenia. W wielu przypadkach wada dotyczy całej szczęki, jednak niekiedy źle ustawione są tylko pojedyncze zęby. Właśnie wtedy przydaje się aparat częściowy stały. Zamki przytwierdzane są jedynie do problematycznych zębów.

Czy przez aparat się sepleni?

U niektórych pacjentów aparat ortodontyczny może powodować lekkie seplenienie lub niewyraźną mowę, jednak jest to tymczasowe. Aparat jest przygotowany na wymiar pod zgryz pacjenta. Po jego założeniu język szybko przyzwyczaja się do nowych warunków panujących w jamie ustnej, a mowa staje się płynna.

Dodaj komentarz