Pytanie Rozwiązane

Po jakim czasie działa hydroksyzyna

Ocena: 5/5

Hydroksyzyna – syrop lub tabletki, bo w tych dwóch postaciach najczęściej występuje – ma przede wszystkim działanie uspokajające, które można odczuć już po około 30 minutach od zażycia, więc jest wchłaniana w sposób stosunkowo szybki. W przypadku syropu może to być nawet 5 minut.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Po jakim czasie działa hydroksyzyna”…

Czy hydroksyzyna uzależnia

Hydroksyzyna należy do leków przeciwhistaminowych, które penetrując do ośrodkowego układu nerwowego wywołują uspokojenie oraz działają nasennie. Ten mechanizm działania nie jest związany ze znaczącym ryzykiem wystąpienia uzależnienia, stąd też nie można tutaj mówić o efekcie wprost zależnym od dawki.

Hydroksyzyna dawka śmiertelna

Istnieją też pewne przypadki, w których nie powinna być podawana hydroksyzyna. Dawka śmiertelna też jest z pewnym prawdopodobieństwem wyliczona przez producentów leków i wynosi od 0,5 do 5 g na kilogram masy ciała. Przy ostrym przedawkowaniu (2000 mg) może pojawić się stan śpiączki.

Hydroksyzyna dawka na sen

Objawowe leczenie świądu: początkowo 25 mg przed snem, w miarę potrzeby lekarz może zalecić zwiększanie dawki stopniowo do 25 mg 3–4 razy na dobę. Premedykacja przed zabiegami chirurgicznymi: 50–100 mg jednorazowo. U dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 40 kg maksymalna dawka dobowa wynosi 100 mg.

Hydroksyzyna na sen

Hydroksyzyna w syropie stosowana jest w związku z występowaniem uporczywego świądu, zwłaszcza u dzieci. Hydroksyzyna, dzięki właściwościom uspokajającym i wyciszającym jest podawana także pacjentom przed lub po zabiegach operacyjnych na sen.