Pytanie Rozwiązane

Styropian czy wełna

Ocena: 5/5

Wełna jest materiałem dosyć nasiąkliwym, z kolei styropian jest mniej nasiąkliwy i szybciej wysycha. Wełna mineralna jest bardzo sprężysta, czyli mało podatna na trwałe odkształcenia. Styropian ma mniejszą sprężystość i dlatego łatwiej jest go trwale odkształcić.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Styropian czy wełna”…

Styropian i wełna razem

Chociaż wełna mineralna i styropian mają bardzo zbliżone właściwości termoizolacyjne, nie zaleca się stosowania ich zamiennie podczas wykonywania docieplenia – nawet wówczas, gdy obydwa materiały mają taką samą grubość. Przeszkodą jest tu różna twardość i przede wszystkim nasiąkliwość tych produktów.

Ocieplenie wełną mineralną cennik

Koszt robocizny ocieplenia z wełny to 35-45 zł/m². Przeciętny całkowity koszt ocieplenia wełną mineralną z uwzględnieniem tynków kolorowych kształtuje się na poziomie 130-150 zł/m².

Zamiana wełny na styropian

Nie wolno bezkarnie zamieniać wełny na styropian czy inny materiał termoizolacyjny, bo każdy z nich ma inne właściwości cieplno-dyfuzyjne. Nie wolno także bezkarnie zamieniać wyprawy elewacyjnej z jednej na drugą – z tego samego powodu, bo łatwo doprowadzić do niepotrzebnej kondensacji pary wodnej w przegrodach.

Technologia ocieplania ścian wełną mineralna

Warstwa używanej do ociepleń ścian twardej wełny mineralnej waży kilkakrotnie więcej niż styropian. Wymaga to solidniejszego mocowania, dlatego do wełny używa się kołków z rdzeniem stalowym, a do styropianu wystarczają plastikowe.

Wady ocieplenia wełna

Największą wadą jest podatność wełny na zawilgocenie. Wilgotna wełna nie ma właściwości termoizolacyjnych, a więc nie ociepla przegród zewnętrznych. Do wad możemy zaliczyć także: dużą wagę, przez co bardziej obciąża konstrukcję niż np.

Jaka elewacja na wełnie mineralnej

Na ścianach ocieplonych wełną mineralną – tylko tynki paroprzepuszczalne, np. silikonowe. Obecnie domy wykańcza się cienkowarstwowymi tynkami elewacyjnymi, które różnią się zastosowanym spoiwem oraz cechami użytkowymi. Za najlepsze bezsprzecznie uznaje się tynki silikonowe.