Pytanie Rozwiązane

Szyjka macicy po zapłodnieniu wysoko czy nisko

Ocena: 5/5

Po zapłodnieniu szyjka macicy jest taka jak w II połowie cyklu miesiączkowego, twarda, zamknięta, nisko położona. Są to cechy typowe dla szyjki macicy.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Szyjka macicy po zapłodnieniu wysoko czy nisko”…

Jaka jest szyjka macicy we wczesnej ciąży

Znakiem rozpoznawczym jest twarda szyjka macicy we wczesnej ciąży. Jest długa, a jednocześnie szczelnie zamknięta. W roli naturalnej zapory występuje utworzony z wydzieliny czop śluzowy. Chroni on płód przed wydostaniem się na zewnątrz.

Szyjka macicy po zapłodnieniu

Po zapłodnieniu szyjka macicy zostaje zasklepiona przez tzw. czop śluzowy, który składa się z różnych wydzielin kobiecego ciała. Powstały w ten sposób czop śluzowy pełni wyjątkowo ważną funkcję w całym przebiegu ciąży, ponieważ chroni płód, a tym samym pomaga utrzymać ciążę.

Szyjka macicy we wczesnej ciąży a przed okresem

Szyjka jest wysoko zamknięta i średnio twarda. Zarówno przed miesiączką, jak i w 4. tygodniu ciąży szyjka macicy wygląda tak samo, może być lekko rozpulchniona, kanał jest zamknięty; a uniesienie szyjki macicy bardziej związane jest z ilością moczu w pęcherzu moczowym niż powiększeniem macicy.

zamknięta szyjka macicy – jak wyczuć

Wprowadzamy do pochwy jeden lub dwa palce (wskazujący i środkowy). Znajdujemy szyjkę macicy i określamy jej położenie. Dotykając szyjki określamy jej miękkość i to czy jest otwarta czy zamknięta. Można delikatnie ścisnąć szyjkę między palcami.

Szyjka macicy wysoko przed okresem

Szyjka macicy szczelnie się zamyka i unosi wysoko ku górze już po dwóch tygodniach od wystąpienia owulacji. Niektóre kobiety wyczuwają te zmiany, większość jednak dowiaduje się o nich dopiero u lekarza. Ten stan utrzymuje się do końca trzeciego trymestru pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo.