Pytanie Rozwiązane

W jakim wieku dzieciom rosną zęby

Ocena: 5/5

Ząbkowanie może rozpocząć się u niemowląt nawet w 2 miesiącu, chociaż pierwszy ząb zwykle pojawia się dopiero w wieku około 6 miesięcy. Nie należy wpadać w panikę, kiedy pierwsze zęby zaczną wyrzynać się w 3 miesiącu życia. To, kiedy zaczyna się ten proces, jest cechą indywidualną.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „W jakim wieku dzieciom rosną zęby”…

Zęby szóstki u 3 latka

szóstki, które wyrzynają się tuż za mlecznymi trzonowcami. W kolejnym etapie wymiany zębów dziecko traci pierwsze i drugie zęby trzonowe mleczne, które zastępowane są zębami przedtrzonowymi stałymi. Cykl wymiany uzębienia kończy się w momencie wyrzynania się stałych kłów oraz drugich trzonowców tzw. siódemek.

Pierwsze zęby w 4 miesiącu

W tym czasie rozpoczyna się proces ząbkowania. Pierwsze zęby, które się wyrzynają to zazwyczaj dolne środkowe siekacze, które są dwoma środkowymi zębami na dole. Dzieci stają się również bardziej mobilne.

Kiedy wychodzą zęby 7

Następnie, wyrzynanie zębów postępuje stopniowo w głąb jamy ustnej. I tak kolejność wyrzynania zębów stałych jest następująca: siekacze boczne – dwójki (7-8 rok), pierwsze przedtrzonowce – czwórki (9-11 rok), kły – trójki (9-12 rok), drugie trzonowce – piątki (10-12 rok) i drugie trzonowce – siódemki (11-13 rok).

Pierwsze zęby w 3 miesiącu

Zwykle szybciej ząbkują dziewczynki niż chłopcy, a wcześniaki średnio o miesiąc później niż dzieci urodzone o czasie. Pierwsze ząbki pojawiają się między 3 a 12 miesiącem życia. Nie jest to jednak regułą. Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym rytmie.

Kiedy wychodzą zęby 5

Dolne i górne czwórki (pierwsze zęby trzonowe) to 13(14)-18(19) miesiąc. Górne i dolne trójki (kły) 16(17)-22(23) miesiąc. Piątki dolne i górne (trzonowce drugie) to okolica 23(25)-31(33) miesiąca życia dziecka.

Wyrzynanie zębów stałych

Wyrzynanie się zębów stałych rozpoczyna się pomiędzy 5 a 7 rokiem życia i trwa do 13-14 roku życia. Zęby stałe (oprócz trzonowców) wyrzynają się na miejscu zębów mlecznych, których korzenie ulegają resorpcji i wypadają. Jako pierwszy może pojawić się ząb trzonowy lub siekacz.