Pytanie Rozwiązane

W jakim wieku można zachorować na cukrzycę?

Ocena: 5/5

Ten rodzaj cukrzycy najczęściej występuje u młodych ludzi – pierwsze objawy można zaobserwować u nastolatków w przedziale wiekowym 12-15 lat (z kolei objawy cukrzycy typu 2 są zauważalne u osób dorosłych). W 90 proc. przypadków cukrzyca ujawnia się przed ukończeniem 30. roku życia.

Kto jest narażony na cukrzycę?

diagnozowane jest głównie u osób dorosłych z nieprawidłową masą ciała. Najważniejszym czynnikiem ryzyka jest tutaj jednak obciążenie genetyczne. W końcu nie wszyscy otyli mają cukrzycę, natomiast bywa ona diagnozowana u osób z predyspozycją genetyczną nawet przy niewielkiej nadwadze.

Kiedy zaczyna się cukrzycą?

Lekarze wyjaśniają, że ostanie przedcukrzycowym mówimy wtedy, gdy stężenie glukozy mieści się w przedziale 100–125 mg/dl. Taki stan predysponuje do powstania cukrzycy, jednak aby ją potwierdzić, stężenie glukozy musi wynosić ponad 140 mg/dl.

W jakim wieku cukrzycy typu 1?

10% wszystkich typów cukrzycy. Początek zachorowania zwykle przypada między 10., a 14. rokiem życia. Cukrzyca typu 1 dotyczy głównie dzieci i osób młodych (<30.

Czy cukrzyca pojawia się nagle?

Jak się objawia cukrzyca typu 1? Objawy cukrzycy insulinozależnej pojawiają się nagle i są dosyć łatwe do rozpoznania. Chory zaczyna się uskarżać na silne pragnienie, wypija nawet kilka litrów wody w ciągu dnia.

Jak sprawdzić czy ma się cukrzycę?

Cukrzycę diagnozuje się w oparciu o glikemię przekraczającą normę w badaniu poziomu cukru we krwi na czczo (w dwukrotnych pomiarach) lub w teście doustnego obciążenia glukozą (OGGT). Dodatkowe badania w diagnostyce cukrzycy to m.in. oznaczanie ciał ketonowych we krwi, oznaczenie glukozy w moczu.

Kto jest narażony na cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2 – jest najczęściej występującą formą tej choroby, dotyczy 90% wszystkich chorych, zwykle rozwija się u osób po 40. roku życia, otyłych, u których w rodzinie ktoś chorował na cukrzycę, początkowo przebiega bezobjawowo.

Czy cukrzyca skraca życie?

Około 80 proc. chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób układu krążenia. Przyczynia się do tego fakt, że cukrzyca dwukrotnie zwiększa ryzyko chorób naczyń krwionośnych. Średnio cukrzyca skraca życie o 6 lat – ostrzega prof.

Co zwiększa ryzyko cukrzycy?

Do czynników zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową należą:

  • wiek mamy powyżej 35 roku życia,
  • otyłość – gdy BMI jest większe niż 30,
  • cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wcześniejsze porody (minimum 2) – nawet jeśli ciąża nie była powikłana cukrzycą,

Przy jakim poziomie cukru jest cukrzyca?

Poziom glukozy Interpretacja
Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) Prawidłowy poziom glukozy
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L) Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy)
Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach Cukrzyca

Dodaj komentarz