Pytanie Rozwiązane

W jakim wieku zaczyna się menopauza

Ocena: 5/5

W statystycznym ujęciu klimakterium rozpoczyna się u kobiet ok. 50. roku życia. W zależności od wieku w jakim występuje wyróżnia się wczesne klimakterium (40-45 lat i zatrzymanie miesiączki), późne klimakterium (55-60 lat).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „W jakim wieku zaczyna się menopauza”…

Menopauza w wieku 40 lat

Zdarza się jednak, że u niektórych kobiet proces ten przebiega szybciej, nie ma jednak powodów do niepokoju, bo zdaniem lekarzy menopauza po 40. to nadal prawidłowe zjawisko. Przedwczesna menopauza zaczyna pojawiać się przed 40. rokiem życia i wymaga diagnostyki różnicowej i intensywnej terapii hormonalnej.

Menopauza w wieku 30 lat

Po 30 roku życia kobiecy organizm produkuje znacznie mniej progesteronu oraz zwiększa się ryzyko wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Menopauza to fizjologiczny okres, w którym ustępują krwawienia miesiączkowe i wygasają czynności jajników. Jest ona naturalnym, nieuniknionym etapem życia każdej kobiety.

Co boli przy menopauzie

Wiele kobiet często zastanawia się, dlaczego boli je brzuch w menopauzie. Objaw ten, podobnie jak obrzęk i ból piersi, czy też ból pleców, związany jest z wahaniami hormonalnymi – niedoborem estrogenu oraz nadmiernym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych.