Pytanie Rozwiązane

W którym wieku żył Achilles?

Ocena: 5/5

Achilles[edytuj] Achilles i Kymothea (attycki kantaros czerwonofigurowy z V w. p.n.e.)

W jakiej epoce powstala Iliada?

Iliada (gr. Ἰλιάς Iliás) – obok Odysei drugi z eposów, których autorstwo tradycja przypisuje Homerowi. Oba utwory datuje się na VIII lub VII wiek p.n.e. – stanowią więc one najstarsze zabytki literatury greckiej i europejskiej w ogóle.

Czy Achilles i Patroklos byli kochankami?

Platon. Platon przedstawił Achillesa i Patroklosa jako kochanków w utworze Uczta napisanym około 385 p.n.e. Mówca uważa tych dwoje jako przykład błogosławionych przez bogów kochanków. Twierdzi także, że Ajschylos myli się przypisując Achillesowi rolę erastesa.

Czy Achilles i Patroklos byli kuzynami?

Patroclus) – w mitologii greckiej syn Menojtiosa, ukochany Achillesa. Patroklos zamieszkał na dworze ojca Achillesa, Peleusa po tym, jak zmuszony został do ucieczki z rodzinnego domu z powodu zabójstwa, którego dopuścił się w gniewie podczas gry w kości. U boku Achillesa walczył w wojnie trojańskiej.

Dlaczego wojna trojańska trwała 10 lat?

Wojna trojańska – według Homera i antycznych historyków dziesięcioletnie oblężenie Troi przez Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty Menelaosa, przez trojańskiego księcia Parysa, syna króla Priama.

Czy Achilles żył naprawdę?

Achilles i jego pięta

Achilles uchodził za nieśmiertelnego, jednak jak się okazało, wcale tak nie było. Niestety mityczny wojownik nie doczekał zdobycia Troi. Zupełny przypadek sprawił, że strzała wypuszczona przez Parysa, brata Hektora, ugodziła Achillesa w piętę.

Kiedy powstala io czym opowiada Iliada?

Iliada to starożytny epos, którego autorstwo jest przypisywane ślepemu Homerowi. Epos opowiada historię ostatnich dni dziesiątego roku wojny trojańskiej, która miała miejsce około 1200 r. pn. e.

W jakiej epoce powstała Odyseja?

Odyseja (gr. Ὀδύσσεια Odysseia) – epos grecki, przypisywany Homerowi, oparty na antycznej ustnej tradycji epickiej i spisany przypuszczalnie w VIII wieku p.n.e.

Który rok wojny trojańskiej opisuje Iliada?

730 r. p.n.e., a czas powstania utworów określa się na IX w. p.n.e. Tekst Iliady został po raz pierwszy wydrukowany w 1488 r. we Florencji. Grecy: Achilles, Agamemnon, Menelaos, Patrokles, Odyseusz, Nestor Trojanie: Hektor, Priam, Parys, Helena, Andromacha.

Czy Achilles kochał Bryzeidę?

Znajdziemy także w utworze wiele miejsc, w których ujawnia się wrażliwość Achillesa. Jest to przede wszystkim ból i smutek po uprowadzeniu jego branki Bryzeidy, którą prawdziwie kocha oraz rozpacz po stracie ukochanego przyjaciela, Patroklesa.

Dodaj komentarz