Pytanie Rozwiązane

Waham czy wacham

Ocena: 5/5

Poprawny zapis to „wahać”. Wynika to z zasady ortograficznej, która mówi o tym, że literę h piszemy wtedy, gdy wymienia się ona na g (wahać/wahanie – waga).

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Waham czy wacham”…

Wahać się zdanie

Od dawna zaplanowaliśmy, że przyjadę na narty do Polski. Rodzice do ostatniej chwili wahali się, czy mnie puścić. Nie wahajmy się – pisał – naruszać praw, jeśli przyspieszy to nasz cel – wygnanie obcych z naszego kraju. … Brakowało mi polskiego światła, polskiej jesieni.

Bez wahania czy wachania

wiemy, że poprawny zapis tego słowa jest pisany przez samo ,,h”, ale dlaczego? Pewna zasada ortograficzna mówi nam, że jeśli ,,h” wymienia się na ,,g” to zamiast ,,ch” napiszemy ,,h”.

Wahać się odmiana

Jeśli wiecie o jakim wyrazie mówię to zgadliście! Jest to oczywiście słowo ,,waga”. Dla ułatwienia wyraz ,,wahać” wymienia się na ,,waga” i dlatego ,,wahać” zapiszemy przez ,,h”, a nie ,,ch”, ponieważ ,,h”, które wymienia się na ,,g” będzie zapisane przez samo ,,h”, a nie ,,ch”.

Dlaczego wahać piszemy przez h

Poprawna forma tego czasownika to „wahać„. „Wahać” oznacza „wprawienie czegoś w ruch wahadłowy, kołysać się, poruszać się ruchem wahadłowym oraz nie móc się zdecydować”. Zgodnie z zasadami ortograficznymi „h” używamy zawsze wtedy, gdy wymienia się ono na „g”, „ż” lub „z”, stąd „wahać„, bo „waga”.

Wahanie wymienia się na

Literę h piszemy wtedy, gdy w innych formach danego wyrazu lub w wyrazach pokrewnych wymienia się na: g: wahać się – bo: waga, ź: druh – bo: drużyna, drużynowy, z: błahy – bo: błazen, błazeństwo.

Wacha czy waha benzyna

-Czemu nie przyjechałeś swoją beemką? –Waha mi się skończyła! Waha – paliwo (benzyna, ropa itp.)