Pytanie Rozwiązane

Wodnisty katar u 9 miesięcznego dziecka

Ocena: 5/5

Innym powodem pojawienia się u niemowlaka kataru może być alergia. Katar alergiczny współwystępuje z innymi objawami: napadami kichania, krótkim przyspieszonym oddechem. Warto wówczas jak najszybciej skonsultować się z alergologiem. Czynnikiem wywołującym katar, zwłaszcza wodnisty, może być również ząbkowanie.

Wyświetl całą odpowiedź na pytanie „Wodnisty katar u 9 miesięcznego dziecka”…

Wodnisty katar u niemowlaka a ząbkowanie

Wodnisty katar przy ząbkowaniu, któremu nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, takie jak kaszel czy ból ucha, nie powinien być powodem do niepokoju. Wydzielina powinna być bezbarwna. Pamiętajmy, że żółta lub zielonkawa wydzielina z nosa może świadczyć o infekcji bakteryjnej, powinno się skonsultować to z lekarzem.

Katar u niemowlaka którego nie widać

Jeśli to możliwe, należy więc bardzo uważać i ograniczać do minimum kontakt z niemowlakiem, gdy jesteśmy chorzy. Początkowo katar jest wodnisty, następnie zmienia barwę na zielonkawą lub żółtą. Gęsty katar u noworodka lub niemowlaka może być także oznaką zakażenia bakteryjnego, którego nie widać.

Katar u niemowlaka — kiedy do lekarza

Kiedy katar przewleka się (trwa dłużej jak 7 dni) i występują przy nim jakieś dodatkowe objawy to warto udać się do lekarza, by zweryfikować czy nie rozwija się poważniejsza infekcja. Każdy katar i pokasływanie u dziecka do 3 miesiąca życia również wymagają kontroli lekarskiej.

Katar u rocznego dziecka

W przypadku gęstej wydzieliny zaleca się zastosowanie preparatów rozrzedzających katar, m.in. roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. U młodszych dzieci warto zastosować przyrządy aspirujące wydzielinę z przewodów nosowych po wcześniejszym jej rozrzedzeniu.

Katar u niemowlaka – jak rozpoznać

Katar objawia się jako cieknąca wydzielina z nosa. Jeżeli jest ona wodnista i przezroczysta, świadczy o zakażeniu wirusowym. W przypadku, gdy jest gęsta, o kolorze zielonkawym, może wskazywać na istnienie infekcji bakteryjnej górnych dróg oddechowych.